XV Konwencja Stanowa Rycerzy Kolumba w Licheniu: W jedności serc i służbie Kościołowi

W dniach 16–17 maja 2025 roku w Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Licheniu Starym odbyła się XV Konwencja Stanowa Rycerzy Kolumba pod hasłem: „Serce Jezusa – gorejące ognisko miłości”. W jubileuszowym spotkaniu wzięli udział członkowie Zakonu z całej Polski, ich rodziny oraz duchowni i zaproszeni goście. Wydarzenie przebiegło w atmosferze wspólnoty, duchowego umocnienia oraz wdzięczności za dotychczasowe owoce posługi.

Zgromadzeni w Licheniu uczestnicy Konwencji stanowili jedno w modlitwie, służbie i refleksji nad misją, którą Rycerze Kolumba realizują od lat. – Spotkaliśmy się po raz piętnasty, by wspólnie modlić się, wybierać nowe władze naszego zakonu i wracać do źródeł naszego powołania – mówił Włodzimierz Stec, dyrektor stanowy ds. rodzin i obrony życia.

Duchowe otwarcie Konwencji

Konwencję rozpoczęła uroczysta Msza Święta, podczas której do świątyni wniesiono relikwie i obrazy świętych oraz błogosławionych. Liturgii przewodniczył abp Wacław Depo, metropolita częstochowski i kapelan stanowy Rycerzy Kolumba w Polsce. Wśród koncelebransów znaleźli się również abp Mieczysław Mokrzycki, metropolita lwowski i duszpasterz Rycerzy w Ukrainie, bp Wiesław Alojzy Mering, bp Łukasz Buzun, bp Jan Piotrowski oraz kapelani z całego kraju.

W homilii abp Depo podkreślał, że słowa Chrystusa „Pokój wam” są nie tylko pozdrowieniem, lecz przede wszystkim pierwszym darem Zmartwychwstania. – Pokój serca wypływa z przebaczenia, zakorzenienia w prawdzie i Ewangelii. To dar, którego dziś szczególnie potrzebuje zarówno świat, jak i wspólnota Kościoła – mówił hierarcha, nawiązując do słów św. Pawła o jedności w Chrystusie.

Wierność misji i odpowiedzialność za przyszłość

Tegoroczna Konwencja miała szczególny wymiar – przypadła na dzień wspomnienia św. Andrzeja Boboli, męczennika i współpatrona Polski. Jego świadectwo wierności Kościołowi, aż po ofiarę życia, stanowiło duchowe tło rozważań i decyzji podejmowanych podczas obrad.

Rycerze Kolumba ponowili zobowiązanie do służby Kościołowi, rodzinom i Ojczyźnie, prosząc o dar nowego zesłania Ducha Świętego. W tym duchu dokonano także wyboru nowych władz Rady Stanowej – organu koordynującego działalność Zakonu w Polsce.

Nowe kierownictwo Zakonu w Polsce

Nowym Delegatem Stanowym został Tomasz Wawrzkowicz z Rzeszowa, który zastąpił Marka Ziętka, pełniącego tę funkcję przez ostatni rok. W skład nowej Rady Stanowej weszli również:

  • Krzysztof Zuba z Krakowa – sekretarz,
  • Jacek Pisz z Chwaszczyna – skarbnik,
  • Dariusz Wolniak z Suchedniowa – radca,
  • Marcin Piętak ze Skarżyska Kościelnego – kustosz.

W strukturze znalazł się także były delegat Marek Ziętek oraz abp Wacław Depo jako kapelan stanowy.

Konwencja zakończyła się wspólną modlitwą i błogosławieństwem. Dla uczestników był to czas duchowego umocnienia, spotkania z braterstwem i powrotu do korzeni charyzmatu Zakonu – jedności, miłosierdzia, braterstwa i patriotyzmu, zgodnie z duchem założyciela – błogosławionego ks. Michaela McGivney’a.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Ta witryna używa plików Cookie. Aby zapewnić jej poprawnie działanie, konieczne jest ich zatwierdzenie.

Facebook
Instagram
YouTube
Follow by Email