Filmy, emocje i muzyka oscarowego kompozytora
Od 12 do 15 czerwca w CKiS-DK Oskard odbędzie się 71. Ogólnopolski Konkurs Filmów Niezależnych im. Profesora Henryka Kluby – jedno z najstarszych i najważniejszych wydarzeń poświęconych kinu niezależnemu w Polsce. Tegoroczna edycja zapowiada się wyjątkowo – obok kilkudziesięciu najlepszych polskich krótkich metraży, na uczestników czekają specjalne pokazy, spotkania z wybitnymi artystami, koncert galowy oraz refleksyjny powrót do postaci patrona festiwalu.
Filmy konkursowe – serce OKFA
W dniach 12–13 czerwca zaprezentowanych zostanie 49 filmów krótkometrażowych, zakwalifikowanych do konkursu głównego. Produkcje te, reprezentujące pełne spektrum tematów i estetyk, będą oceniane przez jury w składzie: Janusz Zaorski, Krzysztof Majchrzak, Jacek Adamczak, Lidia Duda oraz Łukasz Maciejewski. Swoją nagrodę przyzna również Jury Młodych – studenci Filmoznawstwa i Kultury Mediów na UAM w Poznaniu.
W hołdzie Henrykowi Klubie
- OKFA to także okazja do wspomnienia profesora Henryka Kluby – reżysera, aktora, rektora łódzkiej Szkoły Filmowej i wieloletniego jurora OKFA. W 20. rocznicę jego śmierci zaplanowano projekcję filmu „Słońce wschodzi raz na dzień” oraz spotkanie z dr. Witoldem Szymczykiem i reżyserem Grzegorzem Kempinskym – synem Kluby.
Gwiazda teatru i filmu – Jan Englert w Koninie
Jednym z kluczowych punktów programu będzie projekcja filmu „Skrzyżowanie” Dominiki Montean-Pańków z udziałem Jana Englerta. Po seansie zaplanowano spotkanie z aktorem, które poprowadzi Łukasz Maciejewski. Englert – legenda polskiego kina i wieloletni dyrektor artystyczny Teatru Narodowego – powraca na ekrany w przejmującej roli emerytowanego ordynatora szpitala.
Koncert pamięci Jana A. P. Kaczmarka
Galę finałową 14 czerwca uświetni koncert „Kaczmarek by Motion Trio & Sinfonietta Cracovia”, poświęcony pamięci zmarłego niemal rok temu wybitnego kompozytora i laureata Oscara, Jana A. P. Kaczmarka – pochodzącego z Konina. W programie koncertu znajdą się m.in. utwory z filmów „Niebo nad Nowym Jorkiem”, „Wierna”, „Hachiko”, a także fragmenty dzieł autonomicznych.
Pokazy specjalne i wydarzenia towarzyszące
W programie nie zabraknie również projekcji wyjątkowych tytułów:
- „To nie mój film” – komediodramat Marii Zbąskiej o relacjach, które trzeba naprawiać z czułością i humorem.
- „Utrata równowagi” – poruszający debiut fabularny Korka Bojanowskiego, ukazujący manipulację i przekraczanie granic w świecie artystycznym.
- „Sanatorium Pod Klepsydrą według Braci Quay” – hipnotyczna interpretacja prozy Brunona Schulza.
- Krótkie metraże Davida Lyncha oraz dokument „Portret: David Lynch” – dla miłośników awangardy i surrealizmu.
Dla najmłodszych – animacje i warsztaty
15 czerwca o godz. 11:00 zaplanowano pokaz THE BEST OF O!PLA 2025 – zestaw polskich animacji dla dzieci w wieku 6–10 lat. W trakcie festiwalu odbędą się również warsztaty animacji prowadzone przez Monikę Kuczyniecką – uczestnicy stworzą film na temat bohaterów literackich w social mediach.
Bilety i wejściówki dostępne są w kasie Oskardu oraz online. Na większość wydarzeń wstęp jest wolny, a na pokazy biletowane obowiązują przystępne ceny.
Więcej informacji: www.okfa.ckis.konin.pl