Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej stało się 10 maja br. miejscem wyjątkowego spotkania duchowości i muzyki. Do Lichenia przybyli uczestnicy XXVI Pielgrzymki Pracowników Wodociągów, Kanalizacji, Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska oraz Chórzyści Jubileuszowego Ogólnopolskiego Zlotu Chórów. Wydarzenie zgromadziło kilka tysięcy pielgrzymów, którzy wspólnie uczestniczyli w liturgii i koncercie, dając świadectwo żywej wiary oraz społecznej i artystycznej aktywności.

Duchowość osadzona w codzienności
Podczas uroczystej Eucharystii w bazylice licheńskiej homilię wygłosił kustosz sanktuarium, ks. Sławomir Homoncik MIC. W kazaniu posłużył się opowieścią o strażniku źródła – człowieku, którego niedoceniona praca okazała się kluczowa dla zdrowia i życia mieszkańców. Analogicznie, jak podkreślił duchowny, pielgrzymi przybywający do Lichenia są tymi, którzy czerpią z duchowego źródła, jakim jest obecność Chrystusa i Jego Matki.
– „Nie jest aż tak ważne, jaki zawód pełnisz w swoim życiu. Istotne jest, z jakiego źródła czerpiesz siłę” – mówił marianin, odnosząc się zarówno do pielgrzymujących pracowników komunalnych, jak i chórzystów oraz dzieci pierwszokomunijnych. – „Bez względu na rolę społeczną, każdy przybywający do Lichenia przychodzi do źródła – do Chrystusa, który jest pokarmem dającym życie wieczne”.
Zarówno przedstawiciele duszpasterstwa branżowego na czele z ks. Grzegorzem Krząkałą, jak i delegacje chórów z całego kraju, usłyszeli słowa wdzięczności za swoje świadectwo. Wskazano, że to dzięki takim inicjatywom Kościół ukazuje swoje społeczne i duchowe oblicze.
Tradycja pielgrzymowania pracowników służb komunalnych
XXVI Pielgrzymka Pracowników Wodociągów, Kanalizacji i Gospodarki Komunalnej to kontynuacja długoletniej tradycji, zakorzenionej w potrzebie duchowej refleksji nad codzienną, często niedostrzeganą pracą na rzecz wspólnoty. Jak zaznaczył ks. Krząkała, pierwotnie pielgrzymowano do św. Józefa w Kaliszu, a od lat celem stało się Licheńskie sanktuarium.
– „Dzięki współpracy Izby Gospodarczej Wodociągi Polskie oraz naszego duszpasterstwa zrodziła się idea wspólnego pielgrzymowania i dzielenia się doświadczeniami” – podkreślił krajowy duszpasterz. – „To okazja do modlitwy, integracji i wspólnego poszukiwania siły w wartościach chrześcijańskich”.
Wśród uczestników była m.in. pani Helena Łanoszka, która z córką Magdaleną brała udział już po raz dwudziesty. – „To wyjątkowe przeżycie. Wracamy z Lichenia zawsze pełne wdzięczności i duchowego wzmocnienia”.
Zlot chórów – głos, który jednoczy
Tegoroczny Ogólnopolski Zlot Chórów miał charakter jubileuszowy – zorganizowany został z okazji 100-lecia Polskiego Związku Chórów i Orkiestr. W wydarzeniu wzięły udział zespoły: ECHO-ARIOSO, Pasjonata, CORDI EST, Simul Cantare, Bas Canto, Harfa i BRZOZOWIACY.
Jak zauważył prof. Dariusz Dyczewski, prezes Związku, ponad 100 chórzystów zaśpiewało wspólnie podczas Mszy świętej w monumentalnych wnętrzach licheńskiej bazyliki. – „Wspólny śpiew to nie tylko artystyczne przeżycie, ale też forma wspólnoty. Dla nas to nie tylko muzyka – to modlitwa, która buduje więź”.
W trakcie liturgii zabrzmiały m.in. „Gaude Mater Polonia”, „Nieście chwałę mocarze”, „Ave verum corpus”, „Barka” oraz „Laudate Dominum”. Po Mszy chóry wystąpiły w koncercie, prezentując zarówno utwory sakralne, jak i ludowe w nowoczesnych opracowaniach. Zgromadzona publiczność mogła doświadczyć nie tylko piękna harmonii głosów, ale również świadectwa wiary wyrażanej poprzez sztukę.
Licheń – przestrzeń spotkania
Spotkanie w Licheniu stało się żywym dowodem na to, że duchowość może i powinna przenikać różne obszary życia – zarówno pracę na rzecz społeczności, jak i działalność artystyczną. Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej po raz kolejny potwierdziło swoją rolę miejsca, w którym jednoczą się wierni różnych środowisk.
Wzajemna inspiracja, modlitwa i śpiew stworzyły niepowtarzalny klimat wspólnoty. Licheń – jako duchowe źródło – przypomniał, że Kościół nie jest tylko przestrzenią liturgii, ale przede wszystkim wspólnotą ludzi, którzy na co dzień, w różnych rolach i zadaniach, dają świadectwo wiary, odpowiedzialności i piękna.
