„Sanktuarium licheńskie to nie tylko obraz i kościół” – modlitwa za dzieła miłosierdzia

W Niedzielę Miłosierdzia Bożego wierni zgromadzeni w licheńskim sanktuarium modlili się w intencji dzieł miłosierdzia prowadzonych na jego terenie oraz osób zaangażowanych w pomoc potrzebującym. Obchody poprzedziła dziewięciodniowa nowenna przygotowująca do święta Miłosierdzia Bożego.

II Niedziela Wielkanocna, nazywana Niedzielą Miłosierdzia, stała się okazją do dziękczynienia za działalność Centrum Pomocy Rodzinie i Osobom Uzależnionym, Hospicjum im. św. Stanisława Papczyńskiego oraz Ośrodka Wsparcia Płodności „NaProTechnologia”. Każda z tych instytucji niesie pomoc osobom w trudnych sytuacjach życiowych, odpowiadając na ich podstawowe potrzeby. Szczególne podziękowania skierowano do wolontariuszy, których bezinteresowna służba oraz oddanie stanowią fundament tych dzieł.

Przed ołtarzem bazyliki ustawiono figurę Jezusa Miłosiernego, przypominającą wiernym o zbawczym przesłaniu. Jezus, wskazując jedną ręką na swoje serce, z którego wypływają dwa promienie, drugą wznosi w geście błogosławieństwa, symbolicznie ukazując cel ziemskiego pielgrzymowania.

Święto Miłosierdzia Bożego zostało ustanowione na wyraźne polecenie Chrystusa, przekazane św. siostrze Faustynie, czego świadectwem są słowa zawarte w „Dzienniczku”:
„Ja pragnę, aby było Miłosierdzia święto. Chcę, aby ten obraz, który wymalujesz pędzlem, żeby był uroczyście poświęcony w pierwszą niedzielę po Wielkanocy. Ta niedziela ma być świętem Miłosierdzia” (Dz. 49).

Mszy Świętej przewodniczył ks. Jarosław Hybza, dyrektor Centrum Pomocy Rodzinie i Osobom Uzależnionym, który w wygłoszonym kazaniu przypomniał, że rany Chrystusa są wyrazem Bożej miłości i świadectwem Jego miłosierdzia.
– „Szczytem Bożego miłosierdzia jest krzyż, Golgota i Zmartwychwstanie. Rany Jezusa mówią o miłości, która prowadzi człowieka do szczęścia wiecznego. Pokazują także rany Kościoła, wynikające z grzechu i cierpienia” – mówił kapłan. Podkreślił również znaczenie uczynków miłosierdzia realizowanych przez licheńskie instytucje i apelował o wzajemną troskę i wrażliwość na potrzeby innych.

Po Eucharystii o godzinie 14.30 ks. Jarosław Hybza wygłosił konferencję na temat Bożego Miłosierdzia, wskazując, że miłosierdzie jest nie tylko przymiotem Boga, ale również sposobem Jego działania – miłością, która podnosi i uzdrawia.

Kulminacyjnym punktem dnia była wspólna modlitwa Koronką do Miłosierdzia Bożego o godzinie 15.00, kończąca dziewięciodniową nowennę, do której odmawiania Jezus wzywał św. siostrę Faustynę, zapewniając:
„W tej nowennie udzielę duszom wszelkich łask” (Dz. 796).

Na zakończenie dnia, po Mszy Świętej o godzinie 16.00, wierni uczestniczyli w nowennie do Miłosierdzia Bożego, a następnie otrzymali specjalne błogosławieństwo Najświętszym Sakramentem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Ta witryna używa plików Cookie. Aby zapewnić jej poprawnie działanie, konieczne jest ich zatwierdzenie.

Facebook
Instagram
YouTube
Follow by Email