Od zagadnień integracji dzieci cudzoziemskich w polskim systemie edukacji, przez różnice w przebiegu terapii kobiet i mężczyzn, po znaczenie semioforów i przełamywanie stereotypów płciowych – tak szeroki zakres tematyczny objęła I Ogólnopolska Konferencja Naukowa „Różne oblicza pedagogiki”, która odbyła się 15 kwietnia w formule online.
Organizatorem wydarzenia był Wydział Nauk Humanistycznych i Społecznych Akademii Nauk Stosowanych w Koninie. Jak podkreślają przedstawiciele uczelni, konferencja miała na celu nie tylko wymianę doświadczeń akademickich, ale również zainicjowanie ogólnopolskiej dyskusji nad wyzwaniami, jakie stawia przed pedagogiką dynamicznie zmieniająca się rzeczywistość społeczna.
Sesja plenarna: wyzwania edukacyjne i egzystencjalne
Podczas sesji plenarnej głos zabrały uznane autorytety w dziedzinie nauk społecznych i pedagogicznych. Dr hab. Bożena Wójtowicz, prof. ANS, mówiła o kluczowych kompetencjach społecznych odpowiadających na wyzwania współczesnej edukacji. Dr hab. Agnieszka Rumianowska, prof. AM w Płocku, skupiła się natomiast na egzystencjalnym wymiarze funkcjonowania człowieka w świecie pełnym zmian i zależności społecznych. Wystąpienie dr hab. Renaty Michalak, prof. UAM, dotyczyło fenomenu uczenia się oraz znaczenia formalnych i nieformalnych środowisk edukacyjnych.
Sekcje tematyczne: od twórczości dzieci po edukację do pokoju
W dalszej części konferencji obrady toczyły się w trzech sekcjach.
W pierwszej z nich omówiono edukację jako przestrzeń aktywności społecznej i wsparcia indywidualnego. Dr hab. Ilona Żeber-Dzikowska, prof. UJK, podkreśliła wpływ środowiska wychowawczego na rozwój ekspresji twórczej dzieci w wieku przedszkolnym. Z kolei dr hab. Jakub Isański, prof. UAM, poruszył temat tworzenia inkluzyjnych przestrzeni szkolnych, wspierających dzieci pochodzące z Ukrainy i Białorusi.
Druga sekcja koncentrowała się na zagadnieniach uzależnień i edukacji równościowej. Prelegentki – dr Karolina Czerwiec, dr Karolina Piątek i mgr Katarzyna Zaremba – zwracały uwagę na złożoność uwarunkowań biologicznych, psychologicznych i społeczno-kulturowych w kontekście terapii uzależnień kobiet i mężczyzn. Dr Magdalena Leżucha z PANS w Jarosławiu wskazywała, że edukacja STEAM (science, technology, engineering, arts, mathematics) może być skutecznym narzędziem do przełamywania stereotypów płciowych. Dr Monika Kościelak, dyrektor Instytutu Pedagogicznego ANS w Lesznie, mówiła o konieczności zmiany paradygmatu w podejściu do zaburzeń neurorozwojowych, a dr Kinga Majchrzak-Ptak (UMK) analizowała znaczenie semioforów w kontekście edukacji dla pokoju.
W trzeciej sekcji naukową niespodzianką było wystąpienie prof. dr. hab. Valentina Konstantinova z uniwersytetu w Kiszyniowie. Prelegent odniósł się do wyzwań edukacyjnych w Mołdawii, podkreślając znaczenie aksjologii i powrotu do wartości w procesie wychowawczym. Prof. dr hab. Marek Stachoń z Bratysławy zaprezentował związki pedagogiki z aksjologią, a dr Anna Sobczyk-Gąsiorek z UAM opowiedziała o roli sztuki w wychowaniu. Z kolei dr hab. Jakub Bartoszewski, prof. ANS, wprowadził uczestników w zagadnienia teorii krytycznej w pedagogice, która podważa ustalone schematy i wyniki edukacji instytucjonalnej.
Konferencja zgromadziła szerokie grono naukowców i praktyków zainteresowanych współczesnym obliczem pedagogiki. Wydarzenie pokazało, że pedagogika pozostaje nauką otwartą na różnorodność, nie tylko w zakresie tematów, ale przede wszystkim w kontekście odpowiedzialnego reagowania na potrzeby współczesnego społeczeństwa.