Kosmiczna podróż w czasie i przestrzeni. Meteoryty z Moraska w centrum uwagi muzealnego spotkania

W ramach cyklu „Muzealne spotkania z kulturą”, 9 kwietnia w Muzeum Okręgowym w Koninie odbyła się wyjątkowa prelekcja poświęcona jednemu z najbardziej fascynujących zjawisk geologicznych – meteorytom z Moraska. Gościem wydarzenia była dr hab. Katarzyna Skolasińska, prof. UAM z Instytutu Geologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Prelekcja poświęcona była największemu w Europie Środkowej deszczowi meteorytów żelaznych, który miał miejsce na terenie rezerwatu Morasko. W sposób przystępny i pasjonujący przybliżono uczestnikom nie tylko historię tego wyjątkowego miejsca, ale również szereg faktów dotyczących samej natury meteorytów oraz powstawania kraterów impaktowych. Wykład spotkał się z dużym zainteresowaniem, a prowadząca zyskała uznanie za umiejętność łączenia naukowej rzetelności z przystępną formą przekazu.

Część praktyczna spotkania umożliwiła uczestnikom bezpośredni kontakt z fragmentem meteorytu – zarówno oryginałem, jak i jego odlewem. Możliwość dotknięcia fragmentu materii pochodzącej z przestrzeni kosmicznej była dla wielu gości wyjątkowym przeżyciem i okazją do refleksji nad skalą zjawisk zachodzących poza Ziemią.

Organizatorzy dziękują wszystkim uczestnikom za obecność i aktywny udział w dyskusji, która dopełniła bogaty merytorycznie wieczór. Spotkanie dowiodło, że popularyzacja nauki w formie bezpośrednich spotkań może skutecznie przyciągać uwagę i pobudzać ciekawość świata.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Ta witryna używa plików Cookie. Aby zapewnić jej poprawnie działanie, konieczne jest ich zatwierdzenie.

Facebook
Instagram
YouTube
Follow by Email