Wszystko zaczęło się od „Lalki” Wojciecha J. Hasa. Kino CENTRUM wyświetliło ją na życzenie uczniów II Liceum Ogólnokształcącego im. K.K. Baczyńskiego. Ale to tylko początek – młodzież wykazała duży apetyt na kulturę, co zaowocowało kolejnymi wydarzeniami. W Domu Zemełki odbył się pokaz mody alternatywnej, autorskiej, następnie koncert i dyskusja na temat komercjalizacji kultury na Małej Scenie Konińskiego Centrum Kultury. Po tych wydarzeniach przyszedł czas na rozstrzygnięcie konkursu plastycznego, którego bohaterami byli twórcy, których rok ogłosił właśnie Senat Rzeczypospolitej Polskiej.

„Lalka” Hasa na życzenie młodych ludzi
Przy realizacji adaptacji filmowej „Lalki” Hasa pracowało 500 osób i 10 tysięcy statystów, a także stworzono 500 kostiumów i 2 tysiące dekoracji. Kinowa adaptacja powieści Bolesława Prusa powstała w 1968 roku, a jej budżet wynosił 35 milionów złotych. Prelekcję na temat „Lalki” w kinie CENTRUM poprowadziła polonistka Agnieszka Dziamska, która z pasją dzieliła się z młodzieżą ciekawostkami o książce i filmie. Była to pierwsza część projektu „(Nie) pytaj o Polskę”, realizowanego przez uczniów II LO.
Zemełka by tego nie wymyślił
4 kwietnia w Domu Zemełki odbył się pokaz mody alternatywnej, zorganizowany przez grupę „Ubrania z Drugiej Ręki” oraz duet Igora Szurgota i Konrada Chmielewskiego (znanego lepiej jako Zabacel). Stylizacje, które zaprezentowali młodzi ludzie, wyrażały ból egzystencjalny oraz sprzeciw wobec społecznych norm i „fast fashion”, zmieniającej się błyskawicznie mody, szkodliwej dla środowiska. Pokaz w Inkubatorze Aktywności Kulturalnej Dom Zemełki poprowadzili Miłosz Pawlak i Kacper Stefaniak. Stylizacje były pełne różnorodności i autentyczności, a młodzi ludzie wykazali się kreatywnością i indywidualizmem.
Zapytaj mnie o Polskę
Finał projektu „(Nie) pytaj o Polskę” odbył się na Małej Scenie KCK. W ramach projektu, uczniowie II LO zorganizowali turniej Va Banque, w którym tematyką były filmy, literatura, historia i muzyka związane z Polską. Na scenie wystąpili także licealiści, którzy wykonali utwory z repertuaru zespołów KULT, Tilt, Manaam, Happysad oraz Myslovitz. Po występach odbyła się debata na temat komercjalizacji kultury, której przewodnią myślą było pytanie o to, dlaczego celebryci zarabiają więcej niż artyści.
Konkurs plastyczny
Podczas wydarzenia rozstrzygnięto również konkurs plastyczny, w którym pierwsze miejsce zdobyły prace Franciszka Nowaczyka i Tatiany Nowak. Tematem były wielkie postacie polskiej kultury – ks. Józef Tischner, Wojciech J. Has, Maria Pawlikowska-Jasnorzewska i Władysław Reymont, których rok twórczości ogłosił Senat RP. W jury zasiadali Zdzisław Siwik, Mirosław Chudy i Dorota Kędzierzawska.
Kto w projekcie?
Projekt, który łączył sztukę, kulturę i edukację, realizowały fundacja Taki Jestem!, Młodzi Lokalsi, Młodzieżowa Rada Miasta, Koło Debat Oxfordzkich II LO oraz Konińskie Centrum Kultury. Pomocą służyli Zdzisław Siwik, fotograf i realizator filmowy, pracownik KCK, a także młodzież, która zorganizowała cały cykl wydarzeń. Wśród organizatorów byli także Marcjanna Łagowska, Antoni Nowaczyk, Hanna Stelmasik, Jakub Maciejewski, Maria Olbert, Kacper Stefaniak, Zuzanna Orchowska i Aleksandra Kurzawa. Projekt promował współpracę i dobro w lokalnej społeczności, co spotkało się z dużym uznaniem.