Odkrywanie mikroświata – warsztaty z mikrobiologii dla przyszłych techników żywienia

Przyszli technicy żywienia z Zespołu Szkół Budownictwa i Kształcenia Zawodowego w Koninie mieli okazję zagłębić się w fascynujący świat mikrobiologii. Dzięki dr n. med. Ewelinie Dreli, adiunktowi na Wydziale Nauk o Zdrowiu ANS w Koninie, uczniowie wzięli udział w warsztatach, które połączyły teorię z praktyką.

Dr Drela rozpoczęła spotkanie prelekcją na temat mikrobioty, czyli flory fizjologicznej człowieka, oraz diagnostyki mikrobiologicznej. Omówiła znaczenie mikrobioty dla zdrowia, korzyści płynące z obecności bakterii w organizmie oraz ich zastosowanie w produkcji żywności. Uczniowie zapoznali się także z łacińskimi nazwami bakterii oraz podstawami wykorzystania podłoży hodowlanych w diagnostyce.

Po części teoretycznej przyszedł czas na praktyczne doświadczenie. Każdy z uczniów wykonał posiew redukcyjny z materiału badanego – soków owocowych. Posiew redukcyjny pozwala na izolację pojedynczej kolonii bakterii, co jest podstawą dalszej analizy. Dr Drela zapewniła, że wszystkie procedury były przeprowadzane zgodnie z zasadami bezpieczeństwa mikrobiologicznego, a uczniowie używali sterylnych narzędzi i nosili rękawiczki ochronne.

W ramach wizyty na uczelni (7 kwietnia) uczniowie zwiedzili także Monoprofilowe Centrum Symulacji Medycznej, gdzie zapoznali się z nowoczesnym sprzętem wykorzystywanym w kształceniu przyszłych pracowników służby zdrowia. Zobaczyli symulatory dorosłych i dzieci oraz dowiedzieli się o głównych założeniach symulacji medycznej, która jest niezbędnym elementem w praktycznym przygotowaniu studentów pielęgniarstwa. Dr Drela zwróciła szczególną uwagę na symulację wysokiej wierności, która stanowi istotną część nauki praktycznej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Ta witryna używa plików Cookie. Aby zapewnić jej poprawnie działanie, konieczne jest ich zatwierdzenie.

Facebook
Instagram
YouTube
Follow by Email