5 maja 2025 roku odbyła się V Konferencja „Resocjalizacja w perspektywie edukacyjnej, prewencyjnej i profilaktycznej”, której celem było przedstawienie najnowszych badań oraz rozwiązań dotyczących przeciwdziałania patologiom społecznym, adaptacji osób zagrożonych wykluczeniem oraz efektywności metod resocjalizacyjnych. Spotkanie zgromadziło ekspertów, którzy omówili zarówno teoretyczne, jak i praktyczne aspekty problematyki reintegracji społecznej.
Sesja plenarna rozpoczęła się wystąpieniem dr hab. Przemysława Frąckowiaka, reprezentującego Katedrę Kryminalistyki Akademii Nauk Stosowanych w Pile. Zwrócił on uwagę na dwoistość standardów w pracy ze skazanymi, podkreślając wyzwania, przed którymi stoją profesjonaliści zajmujący się resocjalizacją.
Kolejny prelegent, dr n. med. Eryk Matuszkiewicz z Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu, zaprezentował zmiany w obszarze substancji psychoaktywnych, omawiając aktualne trendy w ich produkcji oraz szeroki kontekst społeczny i prawny ich stosowania.
Mgr Małgorzata Biskup z Poznańskiej Akademii Medycznej zwróciła uwagę na patologie wśród dzieci i młodzieży oraz zagrożenia związane z wirtualnym światem. Wskazała na rolę rodziców i pedagogów w kształtowaniu świadomości młodych ludzi o niebezpieczeństwach sieci i rozwijaniu ich kompetencji.
Mgr Anita Kotlenga, przedstawicielka Oddziału Zewnętrznego w Chojnicach, zaprezentowała wyniki badań dotyczących przestępczości gwałtownej wśród młodocianych sprawców, podkreślając znaczenie relacji rodzinnych i społecznych jako czynników wpływających na motywację przestępczą.
Mgr Magdalena Borowiak, współpracowniczka ANS w Pile, skupiła się na roli resocjalizacji w profilaktyce zachowań suicydalnych, omawiając przyczyny tych zachowań u młodych ludzi oraz wyzwania, przed którymi stoją pracownicy pomocowi wspierający dzieci i młodzież w kryzysie suicydalnym.
W drugiej części konferencji, zgodnie z założeniem organizatorów, skupiono się na praktycznych aspektach działań resocjalizacyjnych w różnych przestrzeniach, analizując, w jaki sposób profesjonalne podejście może wpływać na skuteczną reintegrację społeczną.
Sekcje tematyczne konferencji obejmowały:
- Mediacje – prowadzone przez dr hab. Agnieszkę Rumianowską.
- Modus operandi sprawców przestępstw – zaprezentowane przez mgr Anitę Kotlengę.
- Wyzwania resocjalizacji w zakładach karnych – przedstawione przez mjr Piotra Melinisa.
- Programy społeczne i profilaktyczne – prowadzone przez mł. asp. Olgę Panowicz.
Organizatorzy konferencji podkreślili znaczenie nie tylko karania sprawców przestępstw, ale przede wszystkim tworzenia warunków do odbudowy społecznej tożsamości. Wystąpienia prelegentów pokazały, jak istotne jest podejmowanie skoordynowanych działań w obszarze resocjalizacji i reintegracji społecznej.
Organizator: Wydział Nauk Humanistycznych i Społecznych (Katedra Nauk Społecznych) ANS w Koninie.