W miniony weekend na terenie powiatu konińskiego doszło do czterech pożarów sadzy w kominach prywatnych budynków mieszkalnych.
W jednym z przypadków, 8 lutego 2025 r. w Koninie przy ul. Świerkowej, pożar sadzy spowodował zapalenie się konstrukcji dachu oraz instalacji fotowoltaicznej.
Od 26 września 2024 r. do 9 lutego 2025 r. Komenda Miejska PSP w Koninie odnotowała 44 pożary sadzy w kominach oraz 10 pożarów w kotłowniach w budynkach mieszkalnych. W większości przypadków przyczyną pożarów była nieprawidłowa eksploatacja urządzeń ogrzewczych na paliwo stałe.
Sadza, spalająca się w wysokich temperaturach, może powodować pękanie kominów, a w konsekwencji nieszczelności, przez które ogień lub wysoka temperatura mogą przedostać się na poddasze lub inne pomieszczenia, prowadząc do zapalenia materiałów. Nieszczelne przewody kominowe mogą także doprowadzić do przedostania się czadu do pomieszczeń.
Strażacy przypominają, że zgodnie z przepisami należy regularnie czyścić przewody kominowe. Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 7 czerwca 2010 r., w domach opalanych paliwem stałym (np. węglem, drewnem) należy usuwać zanieczyszczenia z przewodów dymowych i spalinowych co najmniej raz na trzy miesiące, a w domach opalanych paliwem płynnym lub gazowym co najmniej raz na sześć miesięcy.
Zgodnie z ustawą Prawo Budowlane, właściciele budynków są zobowiązani do corocznej kontroli stanu technicznego instalacji gazowych oraz przewodów kominowych.
Przestrzeganie tych zasad zwiększa bezpieczeństwo w okresie grzewczym. Dla dodatkowego bezpieczeństwa zaleca się instalowanie czujek dymu oraz czujek tlenku węgla w pomieszczeniach, w których odbywa się proces spalania.