6 lutego 2025 roku w Komendzie Miejskiej Policji w Koninie odbyła się narada roczna, podczas której podsumowano efekty pracy funkcjonariuszy w minionym roku. W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele samorządów, wymiaru sprawiedliwości oraz służb mundurowych.
Gospodarzem spotkania był Komendant Miejski Policji w Koninie, insp. Przemysław Kozanecki, który przedstawił szczegółowe dane dotyczące bezpieczeństwa w regionie konińskim. W naradzie uczestniczyli także Komendant Wojewódzki Policji w Poznaniu, nadinsp. Tomasz Olczyk, oraz Naczelnik Wydziału Komunikacji Społecznej KWP w Poznaniu, podinsp. Kinga Fechner-Wojciechowska.
Swoją obecnością wydarzenie zaszczycili również przedstawiciele władz samorządowych, wymiaru sprawiedliwości oraz innych służb, w tym m.in. Starosta Koniński Katarzyna Fryza, Zastępca Prezydenta Konina Witold Nowak, Prokurator Rejonowy w Koninie Adam Weber, Komendant Miejski Państwowej Straży Pożarnej w Koninie bryg. Tomasz Kruszyński, a także przedstawiciele związków zawodowych policjantów i pracowników Policji.
Statystyki i działania konińskiej Policji w 2024 roku
Podczas narady szczegółowo omówiono dane dotyczące przestępczości i wykrywalności sprawców. W minionym roku na terenie Konina i powiatu konińskiego odnotowano blisko 3 tysiące przestępstw, a ich wykrywalność osiągnęła poziom 86%. W kategorii przestępczości gospodarczej wskaźnik ten wyniósł 88%. Przeanalizowano również przestępczość wśród nieletnich oraz dynamikę siedmiu kluczowych kategorii przestępstw.
Ważnym punktem narady było bezpieczeństwo w ruchu drogowym. W 2024 roku doszło do 200 wypadków drogowych, w tym 5 śmiertelnych. Dla porównania, w 2023 roku liczba ta wynosiła 212, z czego 10 zakończyło się tragicznie. Zauważono jednak wzrost liczby kolizji drogowych – w 2024 roku było ich 1869, podczas gdy rok wcześniej 1776. Funkcjonariusze zatrzymali 278 osób prowadzących pojazd w stanie nietrzeźwości, a także 136 kierowców, którzy nie stosowali się do zakazów sądowych lub decyzji administracyjnych o cofnięciu uprawnień. Łącznie zatrzymano 412 praw jazdy oraz ponad 4700 dowodów rejestracyjnych.
Prewencja i działania na rzecz mieszkańców
W 2024 roku konińska Policja przeprowadziła 16 700 interwencji, nałożyła 370 mandatów porządkowych oraz założyła 284 „Niebieskie Karty” w związku z przemocą w rodzinie. Wydano także 132 nakazy i zakazy zbliżania się dla sprawców przemocy domowej.
Omówiono również działania profilaktyczne oraz współpracę z mieszkańcami. W ramach Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa najczęściej zgłaszane były: przekraczanie dozwolonej prędkości, spożywanie alkoholu w miejscach niedozwolonych oraz nieprawidłowe parkowanie.
Plany i podziękowania
Komendant Miejski Policji w Koninie przedstawił także sprawy kadrowe, inwestycje i potrzeby Policji na najbliższy rok. Podkreślono znaczenie współpracy z samorządami oraz innymi służbami w realizacji działań na rzecz bezpieczeństwa mieszkańców.
Komendant Wojewódzki Policji w Poznaniu, nadinsp. Tomasz Olczyk, podsumował pracę całego garnizonu wielkopolskiego, dziękując samorządom za wsparcie w realizacji kluczowych inwestycji oraz podkreślając znaczenie współpracy z innymi służbami mundurowymi. – Miniony rok był dobry dla konińskiej Policji, ale przed nami jeszcze wiele wyzwań. Musimy być aktywni, szukać skutecznych rozwiązań i dążyć do tego, by mieszkańcy czuli się bezpiecznie – zaznaczył.
Na zakończenie narady podziękowania otrzymali wszyscy funkcjonariusze oraz pracownicy cywilni za ich codzienną służbę i zaangażowanie w zapewnienie bezpieczeństwa mieszkańcom.