W systemie tym projektowanie programu studiów rozpoczyna się od określenia efektów kształcenia, a więc tego, co student będzie wiedział, rozumiał i potrafił zrobić po ukończeniu studiów. Bazując na tym ustala się treść programu i metody kształcenia dla danego kierunku studiów, a także sposoby sprawdzania, czy zakładane efekty kształcenia zostały osiągnitęe.
W Polsce, w systemie Krajowych Ramach Kwalifikacji, efekty kształcenia zostały podzielone na 3 rodzaje:
1. wiedzę,
2. umiejętności, oraz
3. kompetencje personalne i społeczne.
Europejskie Ramy Kwalifikacji (ERK) stanowią z kolei uniwersalny system odniesienia, dzięki któremu możliwe będzie porównywanie kwalifikacji uzyskiwanych przez osoby uczące się w różnych krajach. Porównując ERK z KRK polscy absolwenci studiów wyższych będą mogli sprawdzić, jakiemu poziomowi kształcenia w innych krajach europejskich odpowiada ich dyplom zdobyty w Polsce. Ułatwi to nie tylko kontynuowanie nauki w wybranej uczelni europejskiej, ale także umożliwi porównanie polskiego dyplomu z dyplomami szkół wyższych z innych krajów w celach zawodowych, np. przy ubieganiu się o pracę.
Wprowadzenie KRK do polskiego szkolnictwa wyższego spowoduje w nim duże zmiany. Znacznie zwiększy się autonomia uczelni w tworzeniu programów studiów. Umożliwi to szkołom wyższym większe zróżnicowanie programów kształcenia, lepsze ich dostosowanie do zainteresowań studentów, a także do potrzeb rynku pracy. Uczelnie wdrożą też wewnętrzne systemy zapewniania jakości kształcenia, które pozwolą na skuteczne monitorowanie, czy studenci osiągają zakładane dla danych programów studiów efekty kształcenia.
I właśnie o tym rozmawiać będą przedstawiciele środowiska akademickiego na seminarium, które odbędzie się 12 maja w Centrum Wykładowo-Dydaktycznym konińskiej Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej, przy ul. ks. J. Popiełuszki w Koninie. Seminarium będzie prowadzone przez Ekspertów Bolońskich powołanych przez Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego.