Po Salonie Poezji w KDK. Grażyna Barszczewska czytała Boya

Tak pięknego wieczoru w Konińskim Domu Kultury dawno nie było. Na scenie KDK, w Salonie Poezji i Literatury, gościła Grażyna Barszczewska. Aktorka przeczytała wiersze i fragmenty listów autorstwa Tadeusza Boya-Żeleńskiego. Spotkanie odbyło się w poniedziałek, 27 marca. 


Tadeusz Boy-Żeleński urodził się w 1874 w Warszawie. Zmarł w wieku 67 lat we Lwowie. To polski intelektualista, tłumacz, krytyk literacki i teatralny, poeta-satyryk, kronikarz i eseista, a także działacz społeczny. Z wykształcenia był lekarzem.
Autor nieśmiertelnych Słówek, którego głos w  latach 30. ub. wieku, zawsze śmiały, czasem drastyczny – o edukacji, przemianach obyczajowych, o historii bez łgarstw, upominanie się o tolerancję, o wolność jednostki, brzmi tak współcześnie, jakby wtrącał się do naszych dzisiejszych dyskusji” – napisał z Boyu-Żeleńskim w książce „Błazen – wielki mąż” Józef Hen. Wiele w tym prawdy. Przekonali się o tym widzowie Salonu Poezji i Literatury w Konińskim Domu Kultury.
Tadeusz Boy-Żeleński pisał o czasach sobie współczesnych, jednak czytając Jego twórczość odnosi się wrażenie, że pisze tu i teraz, jakby żył i tworzył obok nas. 
Ważny obserwator, krytyk ale i optymista. Na dowód fragment wiersza „Rozkosze życia”.
Wszystko dziś biada: «lepiej wcale nie żyć»
I pesymizmu słychać zewsząd jęk:
A jednak, państwo, zechciejcie mi wierzyć,
Życie jest piękne, życie ma swój wdzięk;
Umieć je cenić, to pierwsza zaleta,
Nie żądać więcej, niż nam może dać:
Wówczas, braciszku, jak mówi poeta,
Garściami rozkosz zewsząd będziesz brać!
(…)
Nie ma co mówić: dobrze jest, jak jest!
Więc choć świat biada: «lepiej wcale nie żyć»
I pesymizmu słychać zewsząd jęk,
Najmilsi bracia, zechciejcie mi wierzyć,
Życie jest piękne, życie ma swój wdzięk!
Wiersze i fragmenty listów Boya-Żeleńskiego przeczytał Grażyna Barszczewska, aktorka teatralna, filmowa, kabaretowa, znana także z występów w Teatrze Polskiego Radia. Reżyserka teatralna.
Na scenie Grażynie Barszczewskiej towarzyszyły Muzyczne Anioły: na skrzypcach zagrał Mirosław Grzanka, na fortepianie Michał Ziobrowski. 
Salon Poezji i Literatury w Konińskim Domu Kultury odbywa się pod patronatem Krakowskiego Salonu Poezji i Literatury Anny Dymnej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Ta witryna używa plików Cookie. Aby zapewnić jej poprawnie działanie, konieczne jest ich zatwierdzenie.