Choć liczą już ponad piętnaście stuleci, wciąż pozostają jedną z najbardziej prestiżowych i znaczących gier w dziejach. Dziś, przesuwając piony po biało-czarnej planszy, rzadko myślimy o tym, że zarówno szachowa terminologia, jak i ruchy pionów w dużej mierze determinowała średniowieczna wizja świata. Jak mawiał Michel Pastoureau, gra w szachy w rzeczywistości nie jest grą. Jest marzeniem o porządku świata i przeznaczeniu człowieka.
Wystawa „Szachy w średniowieczu…” została udostępniona osobom zwiedzającym w Skansenie Archeologicznym w Mrówkach.
O tym, co szachy mówią o średniowiecznych społecznościach i świecie, a także o tym, jak wiele w szachach pozostało pamięci o wiekach średnich, dowiecie się z wystawy czasowej Szachy w średniowieczu, średniowiecze w szachach.
Komu zawdzięczamy powstanie szachów i jak gra trafiła do Europy? Skąd jej wyjątkowe znaczenie i ranga? Jak wiele rozmaite obszary kultury i nauki zawdzięczają „królewskiej grze”? Odpowiedzi szukajcie na ekspozycji, czynnej w godzinach otwarcia skansenu: od wtorku do piątku między 10:00 a 18:00, a w soboty i niedziele między 14:00 a 18:00.