Jak wyliczyć ratę kredytu hipotecznego?

Chcesz zaciągnąć kredyt hipoteczny, ale zależy ci na optymalnej racie? Zanim zdecydujesz się skorzystać z konkretnej oferty, możesz oszacować wysokość miesięcznego zobowiązania. Sprawdź, w jaki sposób tego dokonasz – szybko i wygodnie.

Dla wielu osób kredyt hipoteczny jest jedną opcją, która pozwala na zrealizowanie swojego marzenia o budowie domu czy zakupu mieszkania. Jako że kredytobiorca będzie ponosił konsekwencje swojej decyzji nawet kilkadziesiąt lat, koniecznością jest dopasowanie wysokości raty do możliwości finansowych. Dzięki temu miesięczne zobowiązanie uda się spłacić w wyznaczonym terminie – zgodnie z harmonogramem.

Rata kredytu hipotecznego – od czego zależy?

Na ratę kredytu hipotecznego składa się wiele czynników. Znaczenie mają przede wszystkim:

  • kwota zaciągane zobowiązania,
  • wysokość oprocentowania nominalnego,
  • wartość prowizji pobieranej za udzielenie finansowania,
  • konieczność skorzystania z płatnych produktów bankowych.

Nie bez znaczenia jest również okres finansowania. Im dłuższy, tym niższa jest miesięczna rata. Przekłada się to jednak na zwiększenie całkowitej sumy do spłaty, ponieważ odsetki są naliczane dłużej.

Kalkulator rat kredytowych – sposób na szybką kalkulację

Jeśli chcesz uzyskać wstępną kalkulację dotyczącą wysokości miesięcznego zobowiązania, z pomocą przychodzi kalkulator rat kredytu hipotecznego w finanse.rankomat.pl. Jest to proste w obsłudze narzędzie, za pośrednictwem którego szybko oszacujesz wysokość miesięcznej raty.

Jak to działa? Wystarczy, że wypełnisz formularz – podasz wartość nieruchomości, kwotę wkładu własnego, kwotę kredytu, okres spłaty. Trzeba też wpisać oprocentowanie nominalne, prowizję za udzielenie kredytu oraz pozostałe koszty. W informacji zwrotnej dowiesz się, ile wyniesie średnia miesięczna rata.

Załóżmy, że interesuje cię kredyt 500 tys. na okres 30 lat. Nieruchomość jest warta 650 tys. złotych, zaś twój wkład własny oscyluje w granicach 150 tys. złotych. Miesięczna rata może wynieść ok. 3500 zł w przypadku oprocentowania stałego lub ok. 3000 zł w przypadku oprocentowania zmiennego (WIBOR 6M).

Jak obniżyć wysokość miesięcznej raty?

Każdy bank przygotowuje ofertę w zależności od wewnętrznej polityki. Dla ciebie – jako kredytobiorcy – oznacza to konieczność porównania dostępnych ofert. W przeciwnym razie możesz sporo przepłacić, jeśli zdecydujesz się na przypadkową ofertę.

Warto jednak poznać inne możliwości, które pozwalają na obniżenie miesięcznej raty. Aby osiągnąć ten cel, możesz:

  • wydłużyć okres finansowania – może się okazać, że spłacanie kredytu np. o 5 lat dłużej pozwoli na obniżenie raty bez większego wpływu na całkowitą kwotę do spłaty;
  • skorzystać z dodatkowych produktów bankowych – często jest tak, że założenie konta osobistego czy aktywowanie karty kredytowej spowoduje obniżenie marży pobieranej przez bank.

Oszacowanie wysokości miesięcznej raty – jeszcze przed złożeniem wniosku kredytowego – pozwoli na dokładne dopasowanie zobowiązania do kondycji domowego budżetu. Dzięki temu nie będziesz mieć trudności w spłacie kredytu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Ta witryna używa plików Cookie. Aby zapewnić jej poprawnie działanie, konieczne jest ich zatwierdzenie.