Ulgi zwiększające kwotę zwrotu podatku z zagranicy

Każda osoba legalnie pracująca za granicą może ubiegać się o zwrot podatku. Po nadpłatę można się zgłosić na przykład na końcu roku podatkowego, kiedy to pracodawca przekazuje pracownikom formularze z informacjami na temat ogólnej sumy wypłat oraz odprowadzonego podatku. To na podstawie tych informacji urząd skarbowy następnie obliczy dokładny zwrot nadpłaty. Nie jest to jednak jedyny wyznacznik sumy zwrotu. Możesz znacznie ją zwiększyć, korzystając z ulg podatkowych. Jakie ulgi są dla Ciebie dostępne i jakie warunki musisz spełnić, aby je zdobyć, dowiesz się poniżej.

Korzystaj z ulg – zwiększą one kwotę Twojego zwrotu podatku

 

Kiedy planujesz zakończyć Twoją emigrację zarobkową lub po prostu zbliża się początek nowego roku podatkowego, warto wtedy postarać się o zwrot nadpłaty podatku. Jest to najlepszy moment, ponieważ właśnie wtedy masz najlepszy dostęp do wszystkich dokumentów, i będąc jeszcze za granicą, możesz to załatwić na bieżąco.

 

W procesie przyznania zwrotu podatku najważniejsze są formularze od pracodawców, które zawierają informacje o ogólnych dochodach pracownika, o przepracowanym czasie, a co najważniejsze, o wpłaconych zaliczkach na poczet podatku. Niewiele osób wie, że zwrot podatku nie zależy wyłącznie od tych sum. Kwotę zwrotu podatku można znacznie zwiększyć dzięki ulgom, z których bez dwóch zdań warto korzystać, jeśli spełniasz odpowiednie wymagania. Oto jedne z najpopularniejszych ulg:

 

Ulga na dzieci

 

Jedną z ulg, o której osoby na emigracji zazwyczaj pamiętają, jest ulga na dziecko. Jest ona dostępna w każdym kraju, do którego Polacy chętnie wyjeżdżają na emigrację zarobkową. Ciekawostką jest, że na przykład w Holandii są nawet dwa rodzaje ulgi tego typu. Alleenstaandeouderkorting jest wykorzystywane w przypadku, kiedy jesteś rodzicem wychowującym samotnie dziecko, które nie przekroczyło 27 roku życia. Z kolei o Aanvullende alleenstaandeouderkorting można ubiegać się w momencie, kiedy dziecko nie ukończyło jeszcze 17 lat.

 

Ulga wygląda podobnie w innych krajach, więc nawet jeśli wychowujesz dziecko razem ze swoim partnerem, to warto złożyć wniosek również o ulgę na dziecko, aby powiększyć ostateczną sumę zwrotu podatku.

 

 

Wspólne rozliczenie z małżonkiem

 

Jeśli będąc na emigracji zarobkowej, mieszkasz w kraju, w którym pracujesz, zdobędziesz meldunek oraz rezydencję, to możesz też rozliczać się wspólnie ze swoim małżonkiem. W tym przypadku zwrot podatku będzie tylko formalnością, a do tego można liczyć na dodatkową ulgę. W Holandii wygląda to w ten sposób, że osoba pracują powinna zgłosić się do Belastingdienst, czyli holenderskiego urzędu skarbowego. Wspólne rozliczenie nazywa się Verhooging van de heffingskorting i o nie właśnie należy wnioskować.

 

W Holandii jest o tyle dobrze, że aby rozliczać się wspólnie, nie musisz tego robić wyłącznie z małżonkiem. Możesz się rozliczyć z każdą osobą, z którą utrzymujesz wspólne gospodarstwo domowe. Może to więc być na przykład  wspólne rozliczenie pomiędzy siostrami lub rodzicem oraz dzieckiem. Warto wiedzieć, że taki układ nie jest dozwolony w każdym państwie. Na przykład w Niemczech wspólne rozliczenie jest akceptowane wyłącznie pomiędzy małżonkami, a związek małżeński musiał zostać zawarty podczas trwania roku podatkowego. Warto więc wcześniej sprawdzić jakie zasady decydują o możliwości skorzystania z ulgi tego typu.

 

Ulga na dojazdy

 

Mamy dobrą wiadomość dla osób, które prowadzą podwójne gospodarstwo domowe – w niektórych krajach mogą oni skorzystać z ulgi na dojazdy. W ulgę można włączyć rachunki za przejazdy do pracy, bilety, faktury i wszystkie koszty podróży, które nie są pokrywane przez pracodawcę. Z ulgi na dojazdy możesz jednak skorzystać wyłącznie wtedy, kiedy posiadasz gospodarstwo domowe zarówno w Polsce, jak i w kraju, w którym pracujesz. Jest to możliwe na przykład podczas pracy w Niemczech.

 

Ulga pokrywająca koszty pobytu za granicą

 

Wiadomo, że kiedy przebywasz za granicą, ponosisz dodatkowe koszty. Jeśli chcesz skorzystać z ulgi, która w pewnym stopniu te koszty pokryje, będziesz musiał udowodnić, że posiadasz gospodarstwo domowe na terenie obu krajów. Dzięki uldze związanej z pobytem za granicą możesz na przykład odliczyć składki na ubezpieczenie. Odliczenie tej sumy może sprawić, że zwrot podatku znacznie się zwiększy.

 

Do tego nie możemy zapomnieć o tak ważnym aspekcie, jak mieszkanie. Opłaty za pensjonaty, hotele oraz wynajem pokoju możesz śmiało umieścić w rozliczeniu. Zdarza się, że to pracodawca udostępnia Ci lokum. Jeśli w tym wypadku nie musisz nic płacić, to pracodawca powinien uwzględnić ten aspekt w rozliczeniu. Jeśli musisz opłacać część tej kwoty, koniecznie wspomnij o tym, aby dostać większą wypłatę z tytułu zwrotu podatku.

 

Pomoc w zrozumienia ulg i zwrocie podatku

 

Obliczenie dokładnej kwoty zwrotu podatku może być dość mylące, szczególnie jeśli zamierzasz korzystać z różnych ulg i masz do uwzględnienia wiele różnych kwot. Aby się w tym wszystkim nie pogubić, możesz na przykład skorzystać z kalkulatora zwrotu podatku. Jest to program, w który możesz wpisać informacje na temat Twoich dochodów, aktualny rok, ulgi oraz inne aspekty, które zostaną wzięte pod uwagę.

 

Jeśli jednak potrzebujesz pomocy nie tylko w obliczeniu prawdopodobnej sumy, ale również w zebraniu dokumentów oraz w pozyskaniu dodatkowych informacji, to dobrym pomysłem jest na przykład poproszenie o pomoc agencję, która specjalistycznie zajmuje się odzyskiwaniem zwrotu podatku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Ta witryna używa plików Cookie. Aby zapewnić jej poprawnie działanie, konieczne jest ich zatwierdzenie.