Żołnierze 124 blp ze Śremu kolejny raz doskonalili umiejętności z zakresu poszukiwań osób zaginionych wraz z ostrowskim stowarzyszeniem „Szukamy i Ratujemy”. Dowódcy śremskiego batalionu i członkowie SIR, przygotowali do ćwiczenia cztery scenariusze.
Podczas prowadzenia poszukiwań osób zaginionych liczy się czas. Właśnie dlatego terytorialsi nieustannie doskonalą swoje umiejętności, zgrywają się w sekcjach i pracują nad wartkością przeprowadzanych działań.
Podczas szkolenia, żołnierze 12 WBOT połączyli siły z ostrowskim stowarzyszeniem SIR (Szukamy i Ratujemy). Dowódcy i instruktorzy zaplanowali szkolenie w okolicy Jaszkowa. Żołnierze zostali podzieleni na cztery sekcje. Jeden ze scenariuszy zakładał poszukiwanie harcerek, które uczestniczyły w obozie zimowym w lesie. Harcerzy zaskoczyła burza śnieżna i siarczysty mróz.
Podczas ewakuacji obozowiska zaginęło czterech uczestników i opiekun, który wrócił do lasu, by szukać podopiecznych. Zadaniem żołnierzy i członków SIR, było odnalezienie w lesie pięciu osób (manekinów) i udzielenie pomocy medycznej w zakresie hipotermii, złamań, nagłego zatrzymania krążenia a także zaopatrzenie ran powstałych podczas kontaktu z niewybuchem. Drugi scenariusz dotyczył poszukiwań pary skoczków, którzy zostali zniesieni nad las. Prawdopodobnie są ranni a zadaniem ratowników jest zaopatrzenie ran ciętych i złamań kończyn. Trzeci wariant zakładał poszukiwania osoby, która może targnąć się na swoje życie. Ostatnim zadaniem było zapoznanie się z pracą z psem ratowniczym.
Każda sekcja musiała przećwiczyć wszystkie cztery warianty zdarzeń. Bardzo ważnym aspektem podczas tego typu działań jest też zabezpieczenie terenu, który może okazać się zagrożeniem dla postronnych osób. W poszukiwaniach zaginionych osób pomagała specjalna aplikacja SIRon, która umożliwiała kontrolowanie przydzielonego obszaru. Każda grupa miała na wyposażeniu radio, by zachować łączność ze sztabem – tłumaczy por. Krzysztof OWSIŃSKI, dowódca 3 kompanii lekkiej piechoty 124 blp w Śremie.
Jak powszechnie wiadomo, misją Wojsk Obrony Terytorialnej jest wspieranie i obrona lokalnej społeczności. W czasie pokoju to przeciwdziałanie skutkom klęsk żywiołowych i zwalczanie ich a także prowadzenie działań ratowniczych w sytuacjach kryzysowych.
ppor. Anna JASIŃSKA – PAWLIKOWSKA
12 Wielkopolska Brygada Obrony Terytorialnej
„Zawsze gotowi, zawsze blisko!”
Fotografie: 12 WBOT