Co z tym Briańskim Wiaduktem zrobić?

Do napisania tego artykułu skłoniła mnie wiadomość, którą przeczytałem na innym portalu dzisiaj wczesnym popołudniem. Wiadomość ta dotyczyła zdarzenia, jakie miało miejsce około południa na Wiadukcie Briańskim. 

Wyremontowany Wiadukt Briański (jego nazwa pochodzi od nazwy jednego z miast partnerskich miasta Konina – rosyjskiego Briańska, z którym umowa partnerska została podpisana w roku 1995) został oddany do użytku 30 października 2013 roku. Wydaje się być obiektem dosyć nowoczesnym i bezpiecznym. Nie inaczej powinno być z jego otoczeniem. Ale czy faktycznie tak jest?
Na Wiadukcie Briańskim doszło około południa do kolizji, w wyniku której – zepchnięty przez poruszający się wcześniej lewym pasem samochód, nad którym kierowca stracił panowanie – dostawczy Citroen przejechał przez górny chodnik, powyłamywał barierki, a następnie zjechał na dół. 
Cała sytuacja mogła się okazać tym bardziej niebezpieczna, że przecież w miejscu, gdzie zatrzymało się auto dostawcze, znajduje się chodnik. Na całe szczęście, akurat w tym momencie nikt się tamtędy nie poruszał. A przecież mógł! Korzystać z niego może dosłownie każdy – rodzic / rodzice z dziećmi, osoby z niepełnosprawnościami, osoby starsze, rowerzyści, spacerowicze z pupulami…
Mnie już nie chodzi o to, że zdarzyła się kolizja. One się zdarzają. Mogą się zdarzyć zawsze i wszędzie. Tym bardziej w trudniejszych warunkach. A z takimi kierowcy mieli do czynienia również dzisiaj, również generalnie o tej porze roku. Nasze miasto – Konin – nie jest tutaj żadnym wyjątkiem. Trudno bywa nawet wówczas, gdy uczestnicy ruchu drogowego – do czego są zobowiązani – zachowują szczególną ostrożność.
Kiedy na portalu, gdzie czytałem wiadomość o całym zdarzeniu zobaczyłem także zdjęcia z tego miejsca, zdałem sobie sprawę, że w gruncie rzeczy samochód dostawczy – uderzając z takim impetem w zabezpieczenia – mógł je pokonać bez większego trudu. Zaskoczonym, potencjalnie przebywającym akurat w tym miejscu pieszym pozostałaby może sekunda, może półtorej sekundy czasu na reakcję i ucieczkę… Marne szanse.
Może więc należy się zastanowić nad zainstalowaniem dodatkowych zabezpieczeń? Takich, które dadzą większą pewność, szansę ochrony życia i zdrowia pieszych? To również jest życie ludzkie. A przecież życie ich częstych towarzyszy zwierzęcych także nie jest bezwartościowe i bez znaczenia. Zwłaszcza dla właścicieli. Warto się nad tym dobrze zastanowić, biorąc pod rozwagę koszt takiej inwestycji…
 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Ta witryna używa plików Cookie. Aby zapewnić jej poprawnie działanie, konieczne jest ich zatwierdzenie.