W czasie liturgii słowa będziemy słuchać IV Pieśni Sługi Jahwe z Księgi Proroka Izajasza zawierającej zapowiedź Męki Jezusa (Iz 52, 13 – 53, 12 ), fragmentu Listu do Hebrajczyków (Hbr 4, 14-16; 5, 7-9) i śpiewanej lub czytanej w formie dialogu Ewangelii według św. Jana (J 18, 1 – 19, 42). W czasie czytania Ewangelii, po słowach „I skłoniwszy głowę wyzionął ducha”, wszyscy uklękną.
Tego dnia, w modlitwie wiernych, Kościół zanosić będzie prośby za wszystkich ludzi – o jedność wszystkich chrześcijan, za Żydów i niewierzących. Po modlitwie powszechnej, nastąpi Adoracja Krzyża. W jej czasie celebrans będzie ukazywał wiernym odsłonięty krzyż, śpiewając: „Oto drzewo krzyża, na którym zawisło zbawienie świata”. Wierni będą przyklękać i odpowiadać „Pójdź z pokłonem”. Następnie będziemy mogli podejść do krzyża i adorować go przez symboliczny pocałunek.
Po ustawieniu krzyża przy ołtarzu, a przy nim zapalonych świec, wiernym zostanie udzielona Komunia Święta. Później, Najświętszy Sakrament zostanie przeniesiony do tzw. grobu. Obrzęd ten w Polsce istnieje od XIII wieku. To przeniesienie ma nam przypominać zdjęcie Jezusa z krzyża i pogrzebanie. Aż do rozpoczęcia Wigilii Paschalnej, będzie tam trwała adoracja Najświętszego Sakramentu umieszczonego w monstrancji przykrytej białym welonem.
W Wielki Piątek obowiązuje post jakościowy i ilościowy.
(źródło: www.lichen.pl)