Gruntowny remont przejdzie 60-letni wiadukt leżący w ciągu przy ul. Przemysłowej w Koninie na wysokości Młodzieżowego Domu Kultury. Koszt prac przekracza 3,5 miliona złotych, z czego ponad 1,7 miliona Miasto otrzymało z budżetu państwa. Drogowcy rozpoczną prace w najbliższy poniedziałek, 9 sierpnia. Wymaga to zamknięcia wiaduktu dla ruchu samochodowego. Dla kierowców będą przygotowane objazdy.
– Ze względu na położenie w ciągu drogi krajowej nr 25 wiadukt jest jednym ze strategicznych obiektów miasta. Przejeżdżają po nim tysiące samochodów. To jeden z tych obiektów, który aż się prosił o remont. I udało się! Przy wsparciu z budżetu państwa przeprowadzimy istotny zakres prac, ważny np. dla ruchu samochodów ciężarowych. Przebudujemy obiekt tak, by spełniał wszystkie stosowne normy i służył kierowcom przez wiele lat – mówi zastępca prezydenta Konina Paweł Adamów.
– Celem planowanych prac budowlanych jest wzmocnienie istniejącej konstrukcji ustroju nośnego w części ramowej, naprawa ustrojów nośnych i podpór oraz wymiana wyposażenia obiektu w celu poprawy bezpieczeństwa użytkowników obiektu. Wykonane zostaną też m.in. nowe bariery, balustrady i osłony przeciwporażeniowe – wyjaśnia Grzegorz Pająk, dyrektor Zarządu Dróg Miejskich w Koninie. Jak dodaje: wiadukt jest położony nad linią kolejową, dlatego zanim Zarząd Dróg Miejskich przystąpił do prac – musiał dokonać szczegółowych uzgodnień z koleją.
Wiadukt ma być zamknięty do końca listopada. Na ten czas wyznaczono objazdy. Samochody osobowe będą przekierowane na ulice: kard. S. Wyszyńskiego oraz I. Paderewskiego i nowym wiaduktem do ul. Wyzwolenia. Dla samochodów ciężarowych objazdy do ulicy Przemysłowej wyznaczone będą ulicami Kleczewską i I. Paderewskiego.
W dalszym etapie prac pod wiaduktem w ciągu ulicy Kolejowej–11 Listopada wprowadzone będzie ograniczenie ruchu – tam ruch będzie odbywał się wahadłowo przy sterowaniu sygnalizacją świetlną. Prosimy o stosowanie się do wprowadzonej organizacji ruchu i ograniczeń.
Dodajmy, że obiekt stanowi połączenie dwóch niezależnych konstrukcji wykonanych w odstępie niemal 40 lat. Pierwotna część wiaduktu zlokalizowana nad linia kolejową wybudowana była w roku 1960 jako konstrukcja jednoprzęsłowa, z dwoma wspornikami, stanowiąc ramowy ustrój nośny. W ramach przebudowy w latach 90. obiekt przedłużono, umożliwiając przeprowadzenie ulicy Kolejowej. Wybudowane zostało dodatkowe, niezależne wolnopodparte przęsło o konstrukcji ze strunobetonowych belek prefabrykowanych.
Źródło i grafika: Miasto Konin