Już dziś przypada 78. rocznica wybuchu powstania w gettcie warszawskim. Do akcji Żonkile, która organizowana jest przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, przyłączyła się Miejska Biblioteka Publiczna im. Zofii Urbanowskiej w Koninie wraz z filiami.
Jak informuje Miejska Biblioteka Publiczna, motywem przewodnim obchodów w tym roku jest rola kobiet jako aktywnych uczestniczek powstania w getcie warszawskim.
– Postanowiliśmy przybliżyć sylwetki kilku z nich, między innymi Frani Beatus i Rywki Glanc, które pochodziły z naszego miasta.
Czytelnia Miejskiej Biblioteki Publicznej w Koninie, Wypożyczalnia Główna oraz Filia "Medyczna" umożliwią obejrzenie wystawy, jak też wypożyczenie książki o tematyce powstańczej – możemy przeczytać w mediach społecznościowych Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Zofii Urbanowskiej w Koninie.
Powstanie w getcie warszwskim trwało od 19 kwietnia do 16 maja 1943 roku. Bezpośrednią przyczyną zrywu była likwidacja getta i wymordowanie jego mieszkańców. Likwidacja getta miała być częścią planu zagłady europejskich Żydów. Była to pierwsza akcja zbrojna o dużej skali podjęta przez polskie organizacje podziemne przeciwko Niemcom, jak również pierwsze miejskie powstanie w okupowanej przez III Rzeszę Niemiecką Europie. Stronami konfliktu były III Rzesza Niemiecka, a także Żydowska Organizacja Bojowa (ŻOB) i Żydowski Związek Wojskowy. Pomocy wojskowej powstańcom udzielały Armia Krajowa Gwardia Ludowa.