Budujemy ciepłownię geotermalną

Mamy dofinansowanie do budowy ciepłowni geotermalnej w Koninie. Po 15 miesiącach od złożenia wniosku przez MPEC-Konin sp. z o.o., dzisiaj (18 sierpnia) Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) podał listę projektów wybranych do dofinansowania. Otrzymamy 56%, czyli ponad 24 miliony złotych.

Cała inwestycja będzie kosztować prawie 46 milionów netto: 24 miliony to dofinansowanie, 15 milionów – pożyczka z NFOŚiGW, a niemal 6,5 miliona – wkład własny. Umowa z NFOŚiGW ma zostać podpisana do 30 września. Prezes MPEC-Konin sp. z o.o. Sławomir Lorek zapewnił, że firma jest gotowa do realizacji przedsięwzięcia – ma gotowy SIWZ, czyli Specyfikację Istotnych Warunków Zamówienia – podstawowy dokument niezbędny w przeprowadzeniu procedury wyłonienia wykonawcy oraz ważne pozwolenie na budowę ciepłowni na wyspie Pociejewo w sąsiedztwie stadionu przy Podwalu.

W ramach projektu planowana jest budowa źródła wytwarzania energii cieplnej  na bazie  istniejącego źródła geotermalnego GT-1.

Do  produkcji energii cieplnej ze złoża geotermalnego, zastosowany zostanie system dwuotworowy, nazwany także dubletem geotermalnym składającym się z otworu wydobywczego (produkcyjnego) GT-1 oraz otworu zatłaczającego (chłonnego) GT-3. W tym systemie  woda geotermalna jest wydobywana otworem produkcyjnym, oddaje ciepło w wymienniku ciepła do wody obiegowej (konieczność wynikająca z wysokiej mineralizacji, woda złożowa nie może krążyć w obiegu ciepłowniczym), a następnie schłodzona zatłaczana jest otworem chłonnym do złoża. Rozwiązanie to zapewnia nie tylko odnawialność złoża oraz utrzymanie jego parametrów eksploatacyjnych, ale także spełnienie wymogów ochrony środowiska (brak degradacji wód podziemnych). Zaletą systemu dwuotworowego, jest uzyskanie dużych wydajności eksploatacyjnych w przypadku korzystnych warunków złożowych. 
Obszar realizacji – wyspa Pociejewo.

Cel projektu:
Moc zainstalowana: 8,1 MWt
Planowana roczna produkcja  energii cieplnej: 44.149 MWh  [158.938,92 GJ]
Szacowana roczna redukcja emisji CO2: 6.746 Mg

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Ta witryna używa plików Cookie. Aby zapewnić jej poprawnie działanie, konieczne jest ich zatwierdzenie.

Facebook
Instagram
YouTube
Follow by Email