100. rocznica Bitwy Warszawskiej

Dwa dni potrwają konińskie obchody 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej. Rozpocznie je 14 sierpnia o 21.30 pokaz plenerowy filmu „1920 Bitwa Warszawska”. Dzień później, 15 sierpnia o godz. 10.00, w kościele pw. św. Bartłomieja zostanie odprawiona Msza Św. w intencji Ojczyzny. Po mszy odbędzie się uroczystość przy pomniku Marszałka Józefa Piłsudskiego.

14 sierpnia godz. 21.30 – plac przed Konińskim Domem Kultury
,,1920 Bitwa Warszawska” – pokaz plenerowy
Wstęp wolny

Film ,,1920 Bitwa Warszawska” to wielki fresk historyczny o jednej z najważniejszych bitew w dziejach świata. Za kamerą stanął Jerzy Hoffman, nominowany do Oscara mistrz wielkich widowisk historycznych. Akcja rozpoczyna się w Warszawie, w 1920 roku. Jan (Borys Szyc), poeta i kawalerzysta, po otrzymaniu rozkazu wyjazdu na front polsko-bolszewicki, oświadcza się swojej narzeczonej Oli (Natasza Urbańska), aktorce teatru rewiowego. Ślubu udziela młodym ksiądz Ignacy Skorupka (Łukasz Garlicki). Podczas walk Jan trafia do niewoli. Jego los leży w rękach czekisty Bykowskiego (Adam Ferency), który ucieleśnia okrutne oblicze bolszewickiej rewolucji. Historia znajdzie finał w wielkiej bitwie, która na zawsze odmieni nie tylko losy Jana i Oli, ale całej dwudziestowiecznej Europy.

15 sierpnia

W 100. rocznicę Bitwy Warszawskiej o godz. 10.00 w kościele pw. św. Bartłomieja w Koninie rozpocznie się Msza Św. w intencji Ojczyzny z udziałem pocztów sztandarowych, kombatantów i władz miasta. Po mszy pod pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego odbędzie się dalsza część obchodów. O konińskim wątku w Bitwie Warszawskiej opowie Piotr Rybczyński – kierownik Archiwum Państwowego w Poznaniu oddział w Koninie: „Działania wojenne związane z najazdem bolszewickim w 1920 r. szczęśliwie ominęły Konin, ale na wieść o zagrożeniu ojczyzny mieszkańcy miasta i regionu stanęli licznie do walki. Miasta stało się także jednym z ośrodków formowania powołanej decyzją Rady Obrony Państwa Armii Ochotniczej.

W środowisku uczniów i nauczycieli konińskiego 8-klasowego Gimnazjum Humanistycznego Męskiego zrodził się zamysł zbiorowego wstąpienia do wojska, co uczyniło 87 starszych uczniów i 5 nauczycieli.

W dniu 9 sierpnia 1920 r. na konińskim rynku uroczyście pożegnano kompanię marszową złożoną z 96 ochotników, którzy z bronią w ręku, ale w większości w uczniowskich mundurkach wymaszerowali na front walki w obronie Warszawy. Ze szkolnego oddziału gimnazjum poległ w walce jeden uczeń, Władysław Bronisław Michalak, rany odniosło 10, a do niewoli dostało się 2 ochotników. Jeden z nauczycieli, Jan Lachnik, odznaczony został „Krzyżem Walecznych”.

Żołnierze wspomnianej kompanii marszowej to niejedyni ochotnicy, którzy zgłosili się do wojska w Koninie. W sprawozdaniu Obywatelskiego Komitetu Obrony Państwa w Koninie podano, że Konińska Komisja Zaciągowa do Armii Ochotniczej przyjęła w szeregi tej formacji 503 ochotników. Do służby w regularnej armii powołano również setki poborowych i rezerwistów, przede wszystkim w szeregi 18. Pułku Piechoty, którego batalion zapasowy stacjonował wówczas w Koninie”.

Warto podkreślić, że 15 sierpnia to Święto Wojska Polskiego obchodzone na pamiątkę zwycięskiej Bitwy Warszawskiej 1920 roku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Ta witryna używa plików Cookie. Aby zapewnić jej poprawnie działanie, konieczne jest ich zatwierdzenie.