Konin z tytułem „Wielkopolskiej Gminy Przyjaznej Rodzinie”. Kapituła konkursu organizowanego przez wojewodę wielkopolskiego doceniła nasze miasto za działania na rzecz seniorów i rodzin wielodzietnych.
Z uznaniem spotkał się nasz miejski program "Karta Rodziny 3+". – Samorząd zakłada zwiększenie dostępności oferty kulturalnej, sportowej i rekreacyjnej rodzin wielodzietnych, poprzez system zniżek i ulg. Wiele działań kieruje również do seniorów, pamiętając o wielopokoleniowości polskich rodzin. Do starszych mieszkańców skierowano lokalną "Kartę Seniora", której celem jest wspieranie i wzmacnianie aktywności społecznej mieszkańców powyżej 60. roku życia – czytamy w komunikacie podsumowującym konkurs.
Wręczenie certyfikatu przyznającego naszemu miastu tytuł „Wielkopolskiej Gminy Przyjaznej Rodzinie” odbyło się we wtorek, 3 marca, podczas gali w Poznaniu, w której uczestniczył prezydent Konina Piotr Korytkowski. Prezydent podkreśla, że miasto w różnorodny sposób wspiera mieszkańców. – Staramy się zapewnić pomoc wszystkim – od juniora do seniora. W ubiegłym roku wypłaciliśmy ponad 180 jednorazowych zapomóg z tytułu urodzenia dziecka, czyli tzw. miejskie becikowe w wysokości 500 zł – wyjaśnia. – Z okazji Międzynarodowego Dnia Osób Starszych przygotowaliśmy imprezę pod nazwą „Doskonali Dojrzali”, podczas której zaprezentowało się blisko 50 firm i instytucji zajmujących się osobami starszymi. Ważnym elementem były bezpłatne porady i badania lekarskie. Aktywizujemy seniorów, umożliwiając im udział w warsztatach, zajęciach sportowych i rekreacyjnych, zajęciach psychoedukacyjnych, wycieczkach turystyczno-krajoznawczych, zajęciach komputerowych. W naszym mieście funkcjonują żłobki i klub dziecięcy, dzięki czemu zwiększamy możliwości powrotu rodziców na rynek pracy – dodaje prezydent.
Warto wspomnieć, że na terenie Konina funkcjonuje jeden żłobek miejski, siedem niepublicznych żłobków oraz jeden klub dziecięcy. Placówki zapewniają opiekę ponad 340 dzieciom. Wszystkie korzystają systematycznie z Programu Maluch. Miasto dotuje niepubliczne placówki i jest to jeden ze sposobów na wsparcie rodzin z małymi dziećmi.
Ważnym elementem działania samorządu na rzecz mieszkańców są placówki wsparcia dziennego, w których dzieci otrzymują pomoc pedagogiczną, psychologiczną i posiłki. Na terenie Konina funkcjonują 22 takie miejsca: siedem środowiskowych ognisk wychowawczych, sześć świetlic socjoterapeutycznych i dziewięć świetlic środowiskowych. Swoją pomocą i opieką obejmują niemal 690 dzieci. Prowadzą je organizacje pozarządowe na zasadzie powierzenia im tego zadania przez samorząd.
Od wielu lat w Miejskim Ośrodku Pomocy Rodzinie funkcjonuje Sekcja Poradnictwa Rodzinnego i Interwencji Kryzysowej. Z jej pomocy korzystają rodziny znajdujące się w kryzysie spowodowanym konfliktami rodzinnymi i przemocą. Sekcja zapewnia schronienie i pomoc pedagogiczną, psychologiczną i prawną. Praca specjalistów z rodzinami pozwala im się usamodzielnić się i zapewnić dzieciom prawidłowy i bezpieczny rozwój.
W 2019 r. kontynuowaliśmy program „Aktywny Samorząd”, którego celem jest wyeliminowanie lub zmniejszenie barier ograniczających uczestnictwo w życiu społecznym, zawodowym i w dostępie do edukacji osobom niepełnosprawnym, studiującym lub uczącym się w szkołach pomaturalnych, aktywnym zawodowo lub zarejestrowanym w Powiatowym Urzędzie Pracy. W ramach programu zrealizowanych zostało 119 umów.
– To już czwarta edycja konkursu "Wielkopolska Gmina Przyjazna Rodzinie" organizowanego przez wojewodę wielkopolskiego. Cel, który nam przyświeca to wybór wyróżniających się działań prorodzinnych gmin z terenu Wielkopolski. Konkurs już na stałe wpisał się w kalendarz ważnych wydarzeń związanych z działalnością wojewody – mówiła podczas gali konkursowej wicewojewoda wielkopolska Aneta Niestrawska.
Laureatami poprzednich edycji konkursu były: Środa Wielkopolska, Wągrowiec, Ostrów Wielkopolski, Gniezno, Leszno, Śrem, Opatówek, Łęka Opatowska oraz Gołańcz. W tym roku w gronie wyróżnionych znalazł się Czarnków, Konin i Stare Miasto.