Dwa dni poetyckiego świętowania

Przed nami dwa dni poetyckiego świętowania. Wszystko za sprawą Miejskiej Biblioteki Publicznej i Stowarzyszenia Przystań, które od kilku już lat łączą siły, by wspólnie wyczarować przestrzeń dla miłośników poezji, a przy okazji stworzyć kulturalne wydarzenie, które przyciągnie nawet tych, niezainteresowanych twórczością poetycką.

W tym roku obok tradycyjnej sobotniej Gali Poetyckiej, po raz pierwszy w Turku, odbędzie się Slam Poetycki. Wziąć udział w wydarzeniu mogą zarówno poeci, performerzy, twórcy tekstów hiphopowych, jak i każdy kto chciałby się wcielić w rolę jurora poetyckich zmagań. Czym jest Slam? To nic innego jak publiczna rywalizacja poetów. Choć samo określenie zjawiska jest nowe to pojedynki poetyckie między wieszczami zdarzały się już znacznie wcześniej. Jednym z najbardziej znanych przykładów jest tzw. uczta grudniowa, która miała miejsce 25 grudnia 1840 r. w Paryżu, i była improwizowanym pojedynkiem poetyckim między Adamem Mickiewiczem i Juliuszem Słowackim.

 

Slam charakteryzuje się prostymi i jasnymi zasadami: każdy uczestnik ma 3 minuty na zaprezentowanie swojego utworu. Używanie rekwizytów bądź instrumentów jest zabronione. Jury wybierane jest spośród publiczności i to ono decyduje, kto przechodzi do kolejnej rundy i kto ostatecznie wygrywa. Zwycięzca otrzymuje nagrodę pieniężną.

 

Osoby, które chcą spróbować swoich sił w poetyckiej rywalizacji prosimy o zgłoszenie pod numerem tel. 632785134 w. 15. Zapisać można się także bezpośrednio przed rozpoczęciem wydarzenia, na miejscu w Stowarzyszeniu Przystań.

 

I Turkowski Slam Poetycki odbędzie się już w najbliższy piątek, 15 listopada o godz. 20.30 w Stowarzyszeniu Przystań. Poprowadzi go dziennikarka Radia Eska Małgorzata Piontke a dodatkowo poetyckie rywalizacje urozmaici koncert Pawła Grabary i Pawła Ciemniewskiego.
Tuż po Slamie, w sobotę 16 listopada o godz. 18.00 również na deskach scenicznych Stowarzyszenia Przystań odbędzie największe święto poetyckie w Turku czyli Gala Poetycka, na której podsumowane zostaną dwa konkursy: odbywający się pod hasłem „Po możliwe nie warto wyciągać ręki” XX Ogólnopolski Konkurs Poetycki im. Włodzimierza Pietrzaka organizowany przez Miejską Bibliotekę Publiczną oraz Ogólnopolski Konkurs Literacki, którego organizatorem jest Stowarzyszenie Przystań. Będzie to wieczór nie tylko pełen poezji, ale i wspomnień, podczas którego każdy znajdzie coś dla siebie.

 

Działania realizowane przez Miejską Bibliotekę Publiczną im. Włodzimierza Pietrzaka są częścią projektu „Jubileuszowo wokół Pietrzaka”. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Ta witryna używa plików Cookie. Aby zapewnić jej poprawnie działanie, konieczne jest ich zatwierdzenie.