XII TRYPTYK ZADUSZKOWY „ NIE WSZYSTEK UMRĘ…”

Przed nami listopad, miesiąc w którym,  dwanaście lat temu wszystko się zaczęło! Wspólnota parafii św. Wojciecha w Koninie i tygodnik „ Adalbertus” pragną bowiem pochwalić się przedsięwzięciem artystycznym jakim jest XII Tryptyk Zaduszkowy „ Nie wszystek umrę…”, który w tym roku przypada w dniach 8 – 10 listopada 2019 roku.

Intencją tego projektu, który na stałe wpisał się do kalendarza imprez Konina, jest integracja społeczności konińskiej w czasie pamięci i refleksji o zmarłych. Zamysłem organizatorów, od początku, było pochylenie się nad tematem, który nie ma podziału na światopogląd, opcje polityczne, czy religię! Śmierć bowiem nie „popełnia” takiej klasyfikacji. Stąd idea, aby zaprosić społeczność całego Konina i wspólnie pochylić się nad tematem przemijania, a poprzez wydarzenie artystyczne, przejść tę „cienką czerwoną linię” doczesności! Tryptyk, dla organizatorów, stał się symbolicznym, muzycznym Zniczem, który w tym roku zapłonie 8 listopada w oktawie „Wszystkich Świętych”. 

 


I tak kolejności, wystąpią:


 
08.11. Piątek – godz. 19.00 
Robert Kanaan
 


Pierwszy Gość Tryptyku zaduszkowego to znakomity kompozytor, producent, twórca muzyki instrumentalnej, klasycznej i elektronicznej. Skomponował muzykę do kilkudziesięciu sztuk teatralnych, wystawianych w teatrach w Polsce i Europie, Przez dziennik "Rzeczpospolita" uznany za najlepszego kompozytora teatralnego w minionym sezonie. Jednym z nowszych dzieł Roberta Kanaana jest cykl utworów fortepianowych "ECHOES" dedykowany postaci Ks. Jana Kaczkowiskiego, którego artysta znał osobiście i z którym współpracował, także przy projektach muzycznych ("Fala Dobra"). Ta płyta, to swoiste epitafium dla wielkiego człowieka i kapłana, który miłość bliźniego uczynił swoim mottem życiowym. Obszerny zakres tego cyklu pojawi się na koncercie 8 listopada w Koninie!!! Muzyk będzie też opowiadał o swojej znajomości z ks. Janem Kaczkowskim, o jego szkole artystycznej i hospicjum!!! Płyta „ECHOES”, nagrana przez Roberta jest prezentem hospicjum dla darczyńców, którzy je wspierają… Patronem piątkowego wieczoru będzie ks. Jan Kaczkowski, a koncert dedykowany jest konińskim twórcom, pracownikom i animatorom kultury, oraz zmarłym konińskim dziennikarzom!


09.11. Sobota – godz. 19.00
Zespół „Bester Quartet” 


Drugi dzień Tryptyku zaduszkowego wypełni muzyka, która nie ma porównania w świecie dźwięków! Po pierwsze dlatego, że będzie to muzyka klasyczna „widziana oczami zespołu”, po drugie jej uzupełnieniem będą kompozycje autorskie lidera zespołu Jarosława Bestera! Bester Quartet jest swego rodzaju fenomenem na światowym rynku muzycznym. Grupę tworzą czterej wybitni instrumentaliści, wykształceni muzycy klasyczni i jazzowi. Charakterystyczną cechą zespołu jest wykonawstwo muzyki o szerokim przekroju stylistycznym, w którym zasymilowane zostały wybrane elementy muzyki klasycznej, jazzowej, awangardowej oraz dokonania współczesnej kameralistyki. Formacja ta jest nowym obliczem legendarnego The Cracow Klezmer Band, który powstał w 1997 roku w Krakowie z inicjatywy kompozytora i akordeonisty Jarosława Bestera. Bester Quartet dokonał niezliczonej ilości nagrań dla stacji telewizyjnych i radiowych w Polsce i na świecie, nieustannie zdobywając uznanie krytyki muzycznej, jak i publiczności. Koncertował w kilkudziesięciu krajach na całym świecie, ulubieniec amerykańskiej. Owocem wieloletniej współpracy z niezwykle prestiżową nowojorską wytwórnią Tzadik Johna Zorna jest wydanie jak dotąd ośmiu albumów zespołu wyłącznie w USA! Sam lider zespołu jest ulubionym akordeonistą Grażyny Auguścik, Marii Pomianowskiej i Jorgosa Skoliasa, z którym nagrał płytę. Do Konina przywiozą własne kompozycje oraz aranżacje utworów W.A. Mozarta! Kilka tygodni temu ich koncert na festiwalu mozartowskim wzbudził ogromny aplauz i zachwyt gdańskiej publiczności!!! Takiego Mozarta Państwo jeszcze nie słyszeli!!! Drugi dzień naszego projektu ofiarowany jest za wszystkich uzależnionych, którzy  przeszli na druga stronę…


10.11. Niedziela – godz. 19.00
Kapela Brodów 


Niedzielny wieczór, ostatni dzień Tryptyku, wypełni muzyka w wykonaniu Kapeli Brodów. Kapela Brodów sama o sobie pisze tak: „Jesteśmy miłośnikami polskiej muzyki tradycyjnej, gramy wspólnie od 1992 roku. Na repertuar kapeli składają się utwory świeckie i religijne z obszaru Pierwszej Rzeczypospolitej. Koncerty nasze są przewodnikiem w kalendarzu polskich świąt i obrzędów. Aby nie uchybić pięknu starodawnych pieśni i partytur zachowujemy oryginalne maniery wykonawcze oraz – w przypadku muzyki religijnej – właściwy jej tematyce kontekst. Pamiętamy przy tym, że muzyka karmi się indywidualnością jej wykonawców; więc nie tyle cytujemy, ile opowiadamy tę samą, co przed wiekami, historię”.  Zespól zagrał kilkaset koncertów w Polsce i na całym świecie, zdobywał nagrody na festiwalach i współpracował z twórcami filmowymi i teatralnymi, pisząc i wykonując muzykę do spektakli i filmów…Muzycy współpracowali z polskim radiem i telewizją prezentując cykle muzyczne m.in. tańców polskich, muzyki religijnej i obrzędowej. Byli też gośćmi Radia BBC, w którym udzielili obszernego wywiadu. Ich dorobku dla kultury polskiej nie sposób przecenić! Są zjawiskiem na polskiej scenie muzycznej, podobnie jak zjawiskowo brzmi ich ostatnia płyta, z której materiał zaprezentują w Koninie! Kapela Brodów zagra na Tryptyku zaduszkowym polonezy polskie w oryginalnym brzmieniu i wykonaniu! Wybrzmią więc nie tylko skrzypce, ale m.in. cymbały, klawesyn, dudy i zjawiskowy wokal solistki zespołu. Tradycją stało się dedykowanie i ofiarowanie tego koncertu wszystkim tym, którzy walczyli o wolność naszego kraju! Niedzielny koncert będzie dziękczynieniem za ustanowienie roku 2020 Rokiem św. Jana Pawła II, a z racji bliskości Narodowego Święta Niepodległości także poświęcony będzie wszystkim poległym w walce o niepodległość Polski. 


Wstęp na wszystkie koncerty wolny!!!


           Patronat honorowy nad projektem objęli Prezydent Miasta Konina oraz Biskup Ordynariusz Diecezji Włocławskiej. Przedsięwzięcie współfinansują Miasto Konin i parafia św. Wojciecha, przy współpracy KDK. Organizatorami Tryptyku są proboszcz parafii ks. Józef Wysocki, prowadząca tygodnik „Adalbertus” Anna Wysocka i Duszpasterz Trzeźwości Diecezji Włocławskiej ks. Paweł Śmigiel.

            

Przypominamy, że piątkowy koncert ofiarowany jest w intencji dziennikarzy, artystów i animatorów konińskiej kultury, sobotni, tym którzy nie poradzili sobie z wszelkimi uzależnieniami, natomiast niedzielny koncert będzie dziękczynieniem za ustanowienie roku 2020 Rokiem św. Jana Pawła II, a z racji bliskości Narodowego Święta Niepodległości także poświęcony będzie wszystkim poległym w walce o niepodległość Polski. 
            Koncerty odbędą się w kościele parafii św. Wojciecha w Koninie – Morzysławiu. 


           
            Patronat honorowy nad projektem objęli Biskup Ordynariusz Diecezji Włocławskiej oraz Prezydent Miasta Konina. Przedsięwzięcie współfinansują Miasto Konin i parafia św. Wojciecha, przy współpracy KDK. Organizatorami Tryptyku są proboszcz parafii ks. Józef Wysocki, prowadząca tygodnik „Adalbertus” Anna Wysocka i Duszpasterz Trzeźwości Diecezji Włocławskiej ks. Paweł Śmigiel.

 

Robert Kanaan

Pierwszy Gość Tryptyku zaduszkowego to znakomity kompozytor, producent, twórca muzyki instrumentalnej, klasycznej i elektronicznej. Absolwent Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Skomponował muzykę do kilkudziesięciu sztuk teatralnych, wystawianych w teatrach w Polsce i Europie, Przez dziennik "Rzeczpospolita" uznany za najlepszego kompozytora teatralnego w sezonie.


Robert Kanaan tworzy także muzykę elektroniczną i instrumentalną, która ukazuje się na płytach wytwórni polskich (Soliton, Luna Music) oraz zagranicznych (Northstar Music Publishing). W zakresie klasyki utwory Roberta to przeważnie kwartety smyczkowe, którym towarzyszy niekiedy śpiew i recytatywy. Jednym z takich utworów jest "Carmina Ianicii", poemat muzyczny dedykowany postaci Klemensa Janickiego, oparty na jego poezji. Utwór ten, podobnie jak inne pojawił się na kilku festiwalach muzyki klasycznej – na Gdańskim Festiwalu Muzycznym oraz na Festiwalu Muzyki Kameralnej Muzyka u Źródeł w Bydgoszczy. Na ostatniej, dziesiątej edycji tego Festiwalu miało także miejsce premierowe wykonanie kwartetu "MUSICA FUTURA" napisanego dla Gospodarzy Festiwalu – Kwartetu Barock Quartet, tworzonego przez filharmoników bydgoskich. 


Jednym z nowszych dzieł Roberta Kanaana jest cykl utworów fortepianowych "ECHOES" dedykowany postaci Księdza Jana Kaczkowiskiego, którego Robert znał osobiście i z którym współpracował, także przy projektach muzycznych ("Fala Dobra"). Ta płyta, to swoiste epitafium dla wielkiego człowieka, który miłość bliźniego uczynił swoim mottem życiowym. Obszerny zakres tego cyklu pojawi się na koncercie 8 listopada w Koninie!!! Muzyk będzie też opowiadał o swojej znajomości z ks. Janem Kaczkowskim, o jego szkole artystycznej i hospicjum!!! Płyta „ECHOES”, nagrana przez Roberta jest prezentem hospicjum dla darczyńców, którzy je wspierają… W piątkowy wieczór wybrzmi jako epitafium dla ks. Jana, i lokalnie, dla zmarłych twórców, pracowników i animatorów kultury, oraz dla dziennikarzy Anna Wysocka

 

Bester Quartet


„Duchowość była i jest bardzo znaczącym czynnikiem w mojej muzyce. Zawsze inspirowała mnie religia, historia, ale też i nieuchwytna metafizyka. To nic jednak wyjątkowego, nie tylko ja, ale większość autorów, kompozytorów odnosi się w swojej twórczości do czegoś, co istnieje poza nami” (Jarosław Bester, założyciel i lider zespołu)


Drugi dzień Tryptyku zaduszkowego wypełni muzyka, która nie ma porównania w świecie dźwięków! Po Pierwsze dlatego, że będzie to muzyka poważna, po drugie jej uzupełnieniem będą kompozycje Jarosława Bestera! Takiej ilustracji muzycznej Państwo jeszcze nie słyszeli!!! Drugi dzień naszego projektu ofiarowany jest za wszystkich uzależnionych, którzy  przeszli na druga stronę…
Bester Quartet jest swego rodzaju fenomenem na światowym rynku muzycznym. Grupę tworzą czterej wybitni instrumentaliści, wykształceni muzycy klasyczni i jazzowi. Charakterystyczną cechą zespołu jest wykonawstwo muzyki o szerokim przekroju stylistycznym, w którym zasymilowane zostały wybrane elementy muzyki klasycznej, jazzowej, awangardowej oraz dokonania współczesnej kameralistyki, gdzie fundamentem do budowania niepowtarzalnych form instrumentalnych jest improwizacja.
Formacja ta jest nowym obliczem legendarnego The Cracow Klezmer Band, który powstał w 1997 roku w Krakowie z inicjatywy kompozytora i akordeonisty Jarosława Bestera. Za sprawą wypracowania oryginalnego, odważnego artystycznie repertuaru, opartego głównie na kompozycjach własnych lub też przygotowanych specjalnie dla tego składu instrumentalnego, zespół nieustannie zdobywa uznanie krytyki muzycznej, jak i publiczności na całym świecie.


Bester Quartet dokonał niezliczonej ilości nagrań dla stacji telewizyjnych i radiowych w Polsce i na świecie, a także współpracował w wieloma wybitnymi artystami szeroko rozumianej muzyki jazzowej, klezmerskiej i awangardowej: John Zorn, Tomasz Stańko, Grażyna Auguścik, John McLean, Don Byron, Frank London, Marek Moś ( Aukso), Dorota Miśkiewicz, Jorgos Skolias, Aaron Alexander, Ireneusz Socha Tomasz Ziętek i inni. Zespół koncertował w wielu prestiżowych salach koncertowych oraz klubach muzycznych, m.in. w Polsce, USA, Wielkiej Brytanii, Tajwanie, Hiszpanii, Czechach, Słowacji, Finlandii, Włoszech, Estonii, Francji, Rosji, Ukrainie, Białorusi, Serbii, Bułgarii, Węgrzech, Mołdawii, Rumunii, Szwecji, Szwajcarii, Austrii, Belgii, Holandii, Turcji, Chorwacji, Izraelu, Brazylii, Niemczech oraz Kanadzie. Owocem wieloletniej współpracy z niezwykle prestiżową nowojorską wytwórnią Tzadik Johna Zorna jest wydanie jak dotąd ośmiu albumów zespołu!
Liderem, a zarazem założyciele zespołu jest Jarosław Bester – wybitny i niezwykły akordeonista, który współpracuje z różnymi artystami, m.in. z Jorgosem Skoliasem (płyta Rebetiko – Poloniko), z Grażyną Auguścikto ( ten duet to fuzja dwóch niezwykłych osobowości na światowym rynku muzycznym), z Maria Pomianowską… „Z Bester Quartet gram muzykę, która jest pomostem między przeszłością a teraźniejszością jest wypełnieniem tej ogromnej luki, która powstała. Żeby trafić do dzisiejszego słuchacza, to wypełnianie musi być zrobione w niezwykle subtelny, ale i głęboki, duchowy sposób. Żadna muzyka, która byłaby ograniczona jedynie do sztuki dla sztuki, nie byłaby dobra. To nie może być czysto matematyczna kalkulacja. Musi nieść ze sobą emocje, historię” – mówi Jarek Bester. 
Do Konina przywiozą własne kompozycje oraz aranżacje utworów W.A. Mozarta! Ich koncert na festiwalu mozartowskim wzbudził ogromny aplauz i zachwyt gdańskiej publiczności!!! Dowodem tego lista z podziękowaniem od organizatora…

 


Kapela Brodów

 

Niedzielny wieczór, ostatni dzień Tryptyku, wypełni muzyka w wykonaniu Kapeli Brodów. Tradycją stało się dedykowanie i ofiarowanie tego koncertu wszystkim tym, którzy walczyli o wolność naszego kraju! W bliskości Narodowego Święta Odzyskania Niepodległości zależało nam na twórcach, którzy zapiszą się publiczności polskością! Stąd artyści, wykonawcy, którzy nie tylko zaprezentują program muzyki polskiej, jakim jest polonez, polski taniec chodzony, ale też podzielą się z publicznością Tryptyku interpretacją starej pieśni religijnej.

 

Kapela Brodów sama o sobie pisze tak: „Jesteśmy miłośnikami polskiej muzyki tradycyjnej, gramy wspólnie od 1992 roku. Na repertuar kapeli składają się utwory świeckie i religijne z obszaru Pierwszej Rzeczypospolitej. Koncerty nasze są przewodnikiem w kalendarzu polskich świąt i obrzędów. Aby nie uchybić pięknu starodawnych pieśni i partytur zachowujemy oryginalne maniery wykonawcze oraz – w przypadku muzyki religijnej – właściwy jej tematyce kontekst. Pamiętamy przy tym, że muzyka karmi się indywidualnością jej wykonawców; więc nie tyle cytujemy, ile opowiadamy tę samą, co przed wiekami, historię”.  Zespól zagrał kilkaset koncertów w Polsce i na całym świecie, zdobywał nagrody na festiwalach i współpracował z twórcami filmowymi i teatralnymi, pisząc i wykonując muzykę do spektakli i filmów…Muzycy współpracowali z polskim radiem i telewizją prezentując cykle muzyczne m.in. tańców polskich, muzyki religijnej i obrzędowej. Oprócz licznych warsztatów, m.in. pieśni Bożonarodzeniowych „ WOKÓŁ TRADYCJI”, współpracowali też w ramach projektu Zielone szkoły na Warmii z cyklem spotkań – warsztatów dla młodzieży "polska muzyka tradycyjna". Współpracowali też z zakonem Marianów, gdzie dali cykl koncertów-wykładów nt. tradycyjnej muzyki religijnej oraz z KUL – em, dokonując nagrań terenowych i dokumentując majowe nabożeństwa maryjne. Byli też gośćmi Radia BBC, w którym udzielili obszernego wywiadu. Ich dorobku nie sposób pomieścić w tak okrojonym miejscem artykule! Są zjawiskiem na polskiej scenie muzycznej…, zjawiskiem, którego nie da się przecenić!!!
Na Tryptyku wykonają materiał ze swojej ostatniej płyty „Polski, polonez, chodzony”, o którym my, Polacy wiemy tak niewiele…


Dlatego, korzystając z okazji przypominamy: Polski, Chodzony, Polonez. Trzy różne oblicza tego samego tańca. Najpierw ,w 16 wieku napotykamy „taniec polski” ,przez cudzoziemców zwany „chorea polonica”. Gra go szlachta i dwory, na lutniach, dudach, skrzypicach. W rytmie na trzy, czasem na dwa. Dostojnie, subtelnie, wykwintnie. Znamy z tego czasu wiele zapisów. Przez następny wiek klaruje się charakter „polskiego” , jego rytm i melodyczny wyraz, by w wieku 18 stać się ulubionym tańcem znanym w całej Europie. Najwięksi kompozytorzy tacy jak Bach, Telemann, korzystają z „chorei. Pojawia się moda na tworzenie, wykonywanie i tańczenie „polskiego”. W pałacach, dworach , w Wiedniu, w Petersburgu, zaczynają nim bale . Wieś nie pozostaje dłużna ,wiele szczególnie uroczystych tańców i pieśni weselnych jest w tym charakterze . Zyskuje też inną nazwę- „chodzony". Ballady, pieśni religijne, liryczne śpiewa się w tym rytmie. W romantyzmie i czasach zaborów, zyskuje dodatkową patriotyczną oprawę i nową francuską nazwę „ polonaise .” Koncert będzie podróżą przez wszystkie te czasy – muzyka instrumentalna, pieśni liryczne, obrzędowe, religijne – skrzypce , dudy , basy , głosy, polskie, polonezy, chodzone. 


Nie pozostaje nam nic innego…


Jak zaprosić Państwa serdecznie na 3 dni Tryptyku zaduszkowego!!!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Ta witryna używa plików Cookie. Aby zapewnić jej poprawnie działanie, konieczne jest ich zatwierdzenie.