W kościele parafialnym w Rzgowie odbyła się uroczysta msza dla uczczenia 550-lecia Parafii Rzymskokatolickiej pw. św. Stanisława Biskupa Męczennika. Obchody rocznicowe zaszczycili swą obecnością: arcybiskup metropolita łódzki Grzegorz Ryś, burmistrz Mateusz Kamiński oraz Radosław Pełka, przewodniczący Rady Miejskiej.
28 marca 1469 roku Kapituła Krakowska w swych dobrach w Rzgowie zdecydowała się zbudować kościół. Lokalizację wspierał i promował sam Jan Długosz. Projekt poparł prymas Jan Gruszczyński, arcybiskup gnieźnieński. Gruszczyński był bardzo wpływowym doradcą króla Kazimierza Jagiellończyka w sprawach państwowych i prywatnych – pełnił funkcję królewskiego sekretarza. Akt fundacyjny rzgowskiego kościoła, wtedy jeszcze drewnianego nosi datę 3 października 1469 r.
Historia Kościoła i Rzgowa splatała się w ciągu wieków. Stworzenie parafii – poza aspektem czysto religijnym, przyczyniło się do rozwoju cywilizacyjnego mieszkańców i powstania nierozerwalnych więzi międzyludzkich, kulturowych i obyczajowych. Rzgów jedynie różnicą kilku lat jest młodszy od parafii.
W niedzielnych uroczystościach wzięły aktywny udział: Rzgowska Orkiestra Dęta, Rzgowski Chór „Camerata” i Zespół Pieśni i Tańca „Rzgowianie”. Środek kościoła szczelnie wypełniły poczty sztandarowe OSP oraz poczet PSL. Metropolita łódzki poświęcił nowy sztandar parafii ufundowany przez Grażynę i Zbigniewa Gałkiewiczów. Arcybiskup Grzegorz Ryś poświęcił także obraz Jezusa Miłosiernego „Jezu Ufam Tobie”, który perygrynował nie tak dawno po naszych domach. W stallach zasiadła m. in. Bożena Klass, stulatka, żywa legenda Rzgowa i skarbnica wiedzy o przeszłości miasta. Z zawodu była nauczycielką. Dziś mieszka w Pabianicach.
W uroczystości wzięła udział liczna grupa duchowieństwa z dekanatu i spoza niego. 55-lecie Parafii Rzymskokatolickiej pw. św. Stanisława Biskupa Męczennika była okazją do wręczenia księdzu arcybiskupowi drobnych prezentów, wśród których była makieta naszego zabytkowego kościoła z 1630 r., szata, laurki i rysunki dziecięce, kwiaty, rękodzieło itp. Msza zakończyła się uroczystą procesją eucharystyczną z Najświętszym Sakramentem.
Ksiądz proboszcz Krzysztof Florczak trzy lata temu podjął wielkie dzieło remontu historycznej świątyni. Jemu i Radzie Parafialnej udało się pozyskać na razie ponad 2 miliony złotych od samorządu rzgowskiego, od Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz z Urzędu Marszałkowskiego w Łodzi. Kiedy tak wspaniali goście przyjechali na uroczyste obchody, zobaczyli kościół o odnowionej fasadzie, z nowym dachem, z odrestaurowanym prezbiterium, ze wspaniałymi stallami XVIII-wiecznymi, które w ostatniej chwili uratowano przed szkodnikami drzewnymi.
Grzegorz Ryś dopiero dwa lata jest arcybiskupem metropolitą łódzkim. Jego niedzielne, dynamiczne kazanie z humorystycznymi akcentami, nieoczekiwanymi zwrotami narracji, licznymi przypomnieniami zmuszającymi do koncentracji – stanowiło bardziej monodram, w innych miejscach dialog z wiernymi. To kazanie nie tylko głosiło Słowo Boże… Metropolita nie od dziś znany jest z wielu zaskakujących idei. W tym roku w archidiecezji utworzył Międzynarodowe Diecezjalne Seminarium Misyjne dla Nowej Ewangelizacji Redemptoris Mater. Jest od dawna zaangażowany na rzecz ekumenizmu i dialogu międzyreligijnego. Był pomysłodawcą zorganizowanego w 2011 r. spotkania chrześcijan, żydów i muzułmanów w intencji pokoju pod nazwą „Echo Asyżu w Krakowie”. Wszedł w skład kapituły Nagrody im. Ks. Stanisława Musiała przyznawanej przez Klub Chrześcijan i Żydów „Przymierze”. Człowiek doprawdy niepospolitego formatu…
Tekst i fot. Włodzimierz Kupisz