Już po raz ósmy, w ramach akcji Narodowe Czytanie, będziemy wspólnie czytać w całej Polsce wybitne utwory należące do kanonu naszej literatury. W tym roku będzie to zbiór zatytułowany Nowele polskie.
Tegoroczna edycja Narodowego Czytania odbędzie się 7 września. Akcja ma na celu popularyzację czytelnictwa, a także udowadnia, że piękno polskiej literatury ma moc, aby jednoczyć i zespalać wokół wspólnych celów i wspólnych wartości.
Jak podkreśla Prezydent RP Andrzej Duda, Nowele Polskie to wybór tekstów, których wspólnym mianownikiem jest polskość w połączeniu z treściami uniwersalnymi, refleksją nad człowiekiem i społeczeństwem. Towarzyszyły one naszym rodakom, kiedy pod zaborami walczyli o suwerenność naszej Ojczyzny i szukali odpowiedzi na wyzwania swoich czasów. Dziś teksty te nie straciły nic ze swej aktualności. Uczą nas, że w życiu powinniśmy kierować się szlachetnością i solidarnością, że nie wolno nam stracić wrażliwości na ludzką krzywdę ani zapomnieć o naszej historii.
Osiem lektur na ósme Narodowe Czytanie
- Dobra pani – Eliza Orzeszkowa;
- Dym – Maria Konopnicka
- Katarynka – Bolesław Prus
- Mój ojciec wstępuje do strażaków (ze zbioru: Sanatorium pod Klepsydrą) – Bruno Schulz
- Orka – Władysław Stanisław Reymont
- Rozdzióbią nas kruki, wrony… – Stefan Żeromski
- Sachem – Henryk Sienkiewicz
- Sawa (z cyklu: Pamiątki Soplicy) – Henryk Rzewuski
Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Została zainicjowana wspólną lekturą Pana Tadeusza Adama Mickiewicza. W 2013 roku w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a podczas następnych edycji przeczytano kolejno: Trylogię Henryka Sienkiewicza oraz Lalkę Bolesława Prusa. W 2016 roku Quo vadis Henryka Sienkiewicza. W 2017 roku lekturą Narodowego Czytania było Wesele Stanisława Wyspiańskiego w 2018 było to „Przedwiośnie” Stefana Żeromskieg