We wrześniu kolejna premiera

Z niecierpliwością wszyscy czekamy na wrześniowe przedstawienie "Czarnego warkocza", sztuki opartej głównie na twórczości Stanisławy Fleszarowej-Muskat… To kolejne dzieło Honorowego Obywatela Miasta Koła Dariusza Matysiaka i znanej nam już grupy lokalnych aktorów. Premiera spektaklu teatralnego "Czarny warkocz" planowana jest na dzień 6 września 2019 roku. Pozostałe terminy przedstawienia: 7, 8, 21 i 22 września.

spółorganizatorem spektaklu jest Miejski Dom Kultury w Kole oraz Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Kole. Sponsorem tytularnym tegorocznego przedstawienia została firma "Wood-Mizer". W rolę pisarki wcieli się p. Agata Dziedziczak. W trakcie przedstawienia będzie można złożyć datek na pomnik-ławeczkę Czesława Freudenreicha. Przy okazji "Poli Negri" widzowie wrzucili do skarbonki 5891 złotych.
 
Stanisława Fleszarowa-Muskat (1919-1979) to pisarka, poetka, publicystka i dramaturg. Pisała powieści obyczajowe i historyczne, słuchowiska radiowe, scenariusze filmowe, sztuki teatralne i libretta do widowisk muzycznych. Była m.in. kierownikiem literackim w "Teatrze Wybrzeże".
Największą sławę przyniosły jej książki i bardzo popularne w latach 60. słuchowiska radiowe. Debiutancka powieść "Pozwólcie nam krzyczeć" doczekała się siedmiu wznowień, a powieść "Wizyta" została wydana w nakładzie 370 tysięcy egzemplarzy. Wszystko, co napisała, znikało z księgarń w błyskawicznym tempie. Dla mieszkańców Koła ważne jest jeszcze coś innego – to tutaj, w naszym mieście nad Wartą, pisarka spędziła lata swojego dzieciństwa, tu dorastała i publikowała swoje pierwsze utwory, tu doświadczyła inteligenckiej biedy lat kryzysu, to stąd Niemcy wywieźli ją na przymusowe roboty. I choć pisarka nie wróciła po wojnie do Koła na stałe, to ślady lat spędzonych w naszym mieście można odnaleźć w jej późniejszej twórczości, czego najlepszym przykładem jest powieść "Powrót do miejsc nieobecnych" oraz tytułowe dla tegorocznego przestawienia opowiadanie "Czarny warkocz".
 
I jeszcze kilka ciekawostek o pisarce:

  • Dziadek Stasi ze strony matki, Zenon Isakiewicz, był Ormianinem. Wszystkich synów ochrzcił w obrządku ormiańskim, a wszystkie córki (w tym Wandę, matkę Stasi) w obrządku rzymsko-katolickim.
  • Stasia Krzycka urodziła się w Siennowie koło Przeworska. Ten Siennów był wspominany w rodzinie Krzyckich z rozrzewnieniem, jako oaza szczęścia i spokoju.
  • Władysław Krzycki, ojciec czteroletniej Stasi, wygrał w 1923 roku konkurs na pierwszego dyrektora Szkoły Podstawowej nr 3 w Kole. Cała rodzina, w tym Stasia i jej starszy brat Zygmunt, przeprowadziła się do Koła z okolic Torunia.
  • Władysław Krzycki wybierany był dwukrotnie na stanowisko burmistrza Koła, ale za drugim razem Wojewoda łódzki z powodów politycznych nie zatwierdził wyboru. Z tych samych powodów Ministerstwo Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego wydało Krzyckiemu "wilczy bilet", zakazujący nauczania na całym terenie Polski.
  • Nie do końca jest jasne, jakim sposobem udało się późniejszej pisarce załatwić zwolnienie z robót przymusowych w Bawarii, by móc osiedlić się we Lwowie, gdzie w roku 1942 wyszła za mąż. Jej wybrankiem został Jerzy Fleszar, adwokat z zawodu.
  • W Sopocie, na domu przy ulicy Abrahama 11, w którym Stanisława Fleszarowa-Muskat mieszkała w latach 1962 – 1989, znajduje się poświęcona jej tablica pamiątkowa. W Kole podobną tablicę można znaleźć na gmachu dawnego Prywatnego Gimnazjum Koedukacyjnego Towarzystwa Oświata (dawne SOSW).
  • Pisarka pytana o to, do jakiego nurtu zaliczyłaby swoją twórczość, odpowiadała żartobliwie: "Po dwudziestu książkach jest to nurt Fleszarowej".

Informacje o pisarce i premierze przygotował reżyser „Czarnego warkocza” Dariusz Matysiak.

0 thoughts on “We wrześniu kolejna premiera

  1. Szanowni Państwo, przypadkowo znalazłem w Internecie informację o przedstawieniu w Kole, będące adaptacją teatralną „Czarnego warkocza”, autorstwa mojej ciotki Stanisławy z Krzyckich. To córka siostry mojej babci Marii z Issakiewiczów Lipińskiej. Ciekawostka: Władysław Krzycki – ojciec Stanisławy, był świadkiem na ślubie moich dziadków. Rodzina babci Marii występuje w trzech wersjach nazwiska: Isakowicz, Isakiewicz i Issakiewicz (najrzadziej). Słynne spokrewnione osoby to: arcybiskup Izaak Isakowicz, Juliusz Słowacki, Teodor Axentowicz, Ksiądz Tadeusz Isakowicz-Zaleski. Pozdrawiam, życząc Wesołych Świąt Bożego Narodzenia
    prof.dr hab. inż. Marian Lipiński, marian.lipinski@up.poznan.pl,
    tel.:513 477 567

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Ta witryna używa plików Cookie. Aby zapewnić jej poprawnie działanie, konieczne jest ich zatwierdzenie.