Pierwszy Międzynarodowy Licheński Festiwal Muzyki Organowej

Koncertem profesora Chorosińskiego 30 czerwca o godzinie 14.30 zainaugurowany zostanie Pierwszy Międzynarodowy Licheński Festiwal Muzyki Organowej. Koncerty odbywać się będą co tydzień – w niedziele o godzinie 14.30.

Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej w tegoroczne lato gościć będzie wyjątkowych muzyków – wybitnych europejskich organistów. Wykonawcy zaprezentują najpiękniejsze utwory muzyki organowej. W licheńskiej świątyni zabrzmią dzieła najznamienitszych kompozytorów, takich jak m. in.:  Fryderyk Chopin, Johann Sebastian Bach, Charles Gounod, Wolfgang Amadeus Mozart, Richard Wagner, Theodore Dubois, Feliks Nowowiejski czy Cesar Franck. 
 
Organy bazyliki licheńskiej są aktualnie największym instrumentem w Polsce i czwartym co do wielkości w Europie. W rankingu światowym, pośród instrumentów sakralnych, plasują się na 10 miejscu. Instrument został zaprojektowany przez prof. Chorosińskiego. Sekcja brzmieniowa rozmieszczona jest na pięciu emporach, które poprzez elektroniczną trakturę połączono w zbiorczym, sześciomanuałowym stole gry umieszczonym w prezbiterium bazyliki.

 
Terminarz koncertów: 

30 czerwca (bazylika licheńska, godzina: 14.30)
 Andrzej Chorosiński (Warszawa) – profesor klas organów Uniwersytetu Muzycznego F. Chopina w Warszawie oraz Akademii Muzycznej im. K. Lipińskiego we Wrocławiu; Twórca licheńskich organów (w latach 1993-99 rektor Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie; 1993-2000 członek Prezydium Stowarzyszenia Rektorów Europejskich Uczelni Muzycznych)
 
7 lipca (bazylika licheńska, godzina: 14.30)
Roman Perucki (Gdańsk) – profesor gdańskiej Akademii Muzycznej (w latach 1996-99 prorektor ds. artystycznych), dyrektor Polskiej Filharmonii Bałtyckiej im. Fryderyka Chopina w Gdańsku.
 
14 lipca (bazylika licheńska, godzina: 14.30)
Bernhard Gfrerer (Salzburg) – wieloletni profesor Mozarteum w Salzburgu, Dyrektor Muzyczny kościoła św. Franciszka w Salzburgu.
 
21 lipca (bazylika licheńska, godzina: 14.30)
Jan Van Mol (Antwerpia) – organista, klawesynista i wirtuoz gry na fisharmonii. Były nauczyciel w Królewskim Conversatorium w Antwerpii. Fundator i prezydent grupy organowej „Calcant”.
 
28 lipca (bazylika licheńska, godzina: 14.30)
Marek Stefański (Kraków) – jeden z najbardziej aktywnych artystycznie polskich organistów, również na arenie międzynarodowej, od 1999 pracuje w Katedrze Organów Akademii Muzycznej w Krakowie.
 
4 sierpnia (bazylika licheńska, godzina: 14.30)
Jean-Christophe Geiser (Lozanna) – tytularny organista katedry w Lozannie; od 1993 nauczyciel organów w Uniwersytecie Muzycznym w Lozannie, dziekan profesjonalnych klas organów i klawesynu.
 
11 sierpnia (bazylika licheńska, godzina: 14.30)
Samuel Kummer (Drezno) – organista tytularny Liebfrauenkirche w Dreźnie, od 2007 prowadzi klasę organów i improwizacji w Hochschule für Kirchenmusik Dresden.
 
18 sierpnia (bazylika licheńska, godzina: 14.30)
Władysław Szymański (Katowice) – pedagog i profesor nadzwyczajny Akademii Muzycznej w Katowicach; w latach 2008-16 dziekan Wydziału Wokalno-Instrumentalnego, a od 2016 rektor uczelni. Kompozytor utworów organowych, kameralnych, wokalno-instrumentalnych. Odznaczony brązową odznaką Gloria Artis.
 
25 sierpnia (bazylika licheńska, godzina: 14.30)
Christophe Mantoux (Paryż) – profesor organów w Conservatoire Régional de Paris i Pôle Supérieur de Paris. W latach 1992–2011 profesor organów w Conservatoire National de Région w Strasburgu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Ta witryna używa plików Cookie. Aby zapewnić jej poprawnie działanie, konieczne jest ich zatwierdzenie.