Trawnik pełni role zarówno estetyczne jak i praktyczne. To miejsce, które podziwiamy za jego piękną, soczyście zieloną darń, teren do spacerów, obszar przeznaczony do zabawy, uprawiania sportu czy wypoczynku. Jest ozdobą, a zarazem nienachalnym tłem dla rabat kwiatowych czy klombów. Kluczem do uzyskania trawnika o dekoracyjnym, zdrowym wyglądzie jest jego odpowiednia pielęgnacja, a przede wszystkim nawożenie, które zapewni trawom składniki odżywcze niezbędne do prawidłowego wzrostu i rozwoju.
Przygotowanie gleby
Aby wyhodować piękny, soczyście zielony trawnik najpierw należy porządnie przygotować podłoże do posadzenia traw. W tym celu konieczne będzie zbadanie odczynu (pH) gleby. Jak to zrobić? Na rynku znajdziemy specjalne urządzenia służące do pomiaru wysokości pH, czyli tzw. pH-metry. Odczyn gleby powinien być lekko kwaśny i mieścić się w granicach 5,6-6,5 pH. Aby zmienić odczyn podłoża możemy zastosować nawozy kwaśne lub torfowe. W przypadku zbyt kwaśnej gleby, czyli pH poniżej 5,6, najlepszym rozwiązaniem będzie wapnowanie.
Około 7 dni przed rozpoczęciem siewu podłoże zasilamy uniwersalnym nawozem mineralnym lub organicznym.
Nawożenie trawnika – wieloskładnikowe nawozy mineralne
Aby nasz trawnik był odżywiony przez cały sezon, wymaga regularnego stosowania kompletnych nawozów mineralnych, bogatych w mikro- i makroskładniki. Duża część składników mineralnych potrzebnych trawom znajduje się już w glebie i to w ilości wystarczającej do prawidłowego rozwoju. Niestety nie wszystkie, cztery z nich czyli azot, fosfor, potas i żelazo, trzeba regularnie uzupełniać.
Najważniejszym pierwiastkiem warunkującym wzrost roślin jest azot, którego pozbywamy się w dużej ilości wraz ze skoszoną trawą. Azot nie tylko pobudza wzrost ale także krzewienie oraz wybarwienie. Niedobór tego pierwiastka widać na pierwszy rzut oka, trawy ulegają zżółknięciu a ich porost jest bardzo powolny. Nawożenie azotem najlepiej podzielić na kilka dawek równomiernie rozłożonych podczas okresu wegetacji. Potas, kolejny ważny dla rozwoju mikroskładnik, odpowiada za prawidłową fotosyntezę, a także zwiększa odporność traw na mróz i choroby. Natomiast odpowiednia dawka fosforu rozwoju pobudza wykorzystanie przez rośliny innych składników pokarmowych. Stosunek ilości tych trzech pierwiastków zależy od rodzaju gleby, jej żyzności i przepuszczalności. Przyjęta uniwersalna dawka wynosi 4:1:2 (N:P:K), ale inaczej może to wyglądać jeśli gleba jest bardzo uboga. Pierwiastki tj. magnez, wapń oraz żelazo nie są już tak kluczowe dla rozwoju traw, ale wywierają na nie pozytywny wpływ. Nawozy do trawników są dostępne również przez Internet: https://sklep-nasiona.pl/nawozy-do-trawnikow/
Dawkowanie nawozów
Zbyt duża i nieodpowiednio dobrana dawka nawozów także może wyrządzić szkody trawom. Najlepiej ograniczyć stosowanie nawozów do 5 razy w przeciągu sezonu, większości traw wystarczy ich dwukrotne nawożenie, początkiem lata i jesieni. Z kolei gleby bardzo jałowe mogą wymagać aż 10-krotnie większego nawożenia. Zbyt niska dawka jednego ze składników pokarmowych może skutkować gorszym oddziaływaniem pozostałych, podobnie jak jego nadmiar.
Pierwsze nawożenie powinno odbywać się po pierwszym koszeniu traw. Warto wybierać nawozy z azotem wolno i szybko uwalnianym, dzięki któremu trawy zazielenią się szybko, ale też na długo pozostaną ładnie wybarwione. Wiosną lepiej wybierać nawozy z większą ilością azotu, latem obfitujące w potas, natomiast jesienią sprawdzą się te z przewagą fosforu, a nie zawierające azotu.
Technika nawożenia
Oprócz optymalnie dobranej dawki oraz składu nawozu ważny jest również sposób jego rozprowadzenia. Jeśli nawóz rozłożymy nierównomiernie, już po tygodniu zauważymy tego skutki. Nawożenie możemy przeprowadzać za pomocą dedykowanych do tego celu maszyn tj. rozsiewacze pasmowe, tarczowe lub rozrzutniki. Najprostsze w użyciu wydają się być rozsiewacze pasmowe, które prowadzimy pasmami, uważając aby nie zachodzić na poprzednie pasmo. Jednak n dużych terenach wygodniejsze w użyciu mogą być rozsiewacze tarczowe bądź rozrzutniki. Więcej informacji: https://budujesz.info/artykul/odpowiednie-nawozenie-trawnika-kiedy-jak-i-czym,895.html