Ostatnio dużą popularnością cieszy się sól himalajska i sól morska. W Polsce skarbem narodowym można nazwać sól kłodawską. Mało kto wie, że wydobywana jest tam sól różowa, biała, a nawet, co jest rzadkością – błękitna. Kolor ten zawdzięcza obecności składnika mineralnego o nazwie Sylwin
Nasza sól ma lepszy stosunek Potasu, chlorków oraz siarczków o ok. 10%, a przy tym cena również jest tańsza.
Lepsza proporcja prozdrowotnych pierwiastków ma silniejsze działanie:
- Przeciwbakteryjne
- Przeciwzapalne
- Rozluźnia nadmiar śluzu i przyspiesza transport nabłonka migawkowego
- Usuwa patogeny (np. w powietrzu- pyłki)
- Obniża poziom IgE (nadwrażliwość układu immunologicznego)
- Balansuje pH ciała
- Normalizuje funkcje metaboliczne
Sól kłodawska dostępna jest w wersji kamiennej i płukanej. Zdecydowanie polecam sól kamienną, bez antyzbrylacza E 536 (żelazocyjanek potasu K4Fe(CN)6 ). Może być przez to lekko zabrudzona, ze względu na obecność minerałów, w tym żelaza, potasu, wapnia, cynku i jodu. Bryły soli mechanicznie poddawane są kruszeniu i mieleniu, do wersji grubo lub drobnoziarnistej.
Cenne pierwiastki w soli kamiennej nie są połączone w sieci krystalicznej soli, tylko przyczepiają się do zewnętrznej powierzchni i szczelin struktury krystalicznej. To właśnie główna różnica pomiędzy solą kamienną a solą krystaliczną, a sól krystaliczna (wzbogacona nawet jodem – czyli znana nam sól kuchenna), pozbawiona minerałów nas nie interesuje – to biała śmierć.
Kuchenną (warzoną, płukaną) uzyskuje się poprzez rozpuszczenie soli za pomocą wody, odparowanie powstałej solanki i uzyskanie właśnie jałowej czystej soli kuchennej. Dodatkowo dodaje się do niej antyzbrylacza. Głównie ze względów wymogów rynku, ponieważ sieci sklepów wymagają produktu ładnie wyglądającego, miękkiego, białego i zawsze tak samo słonego słonego.
Sól kamienna z Kłodawy pochodzi z ekologicznie czystego okresu cechsztyńskiego. Powstała ok. 250 mln lat temu z odparowania wód morskich. Tak więc jest również solą morską, jednak o wiele tańszych niż inne wersje tytułowane „sól morska”.
za portalem motywatordietetyczny
Autor wie, że dzwonią , tylko nie wie w którym kościele. Po pierwsze : nie ma na rynku soli kłodawskiej w wersji „płukanej”. Po drugie : To nie domieszka sylwinu wpływa na kolor niebieski soli. Sól niebieska to twór epigenetyczny zawierający w sieci krystalicznej halitu atomy potasu. Zaburza ją na tyle, że światło białe nie przechodzi przez nią w całości.