Ponad 21 milionów trafi do Konina dzięki projektowi „Ekologiczny Konin – rozwój i promocja niskoemisyjnego transportu miejskiego”.
Dzięki temu w mieście pojawi się 6 nowych autobusów hybrydowych i 6 elektrycznych, prawie 400 m ciągów pieszych zostanie przebudowanych na pieszo-rowerowe, będziemy mieć 9 punktów przesiadkowych typu bike&ride (przystanki ze stojakami dla rowerów) oraz 3 ładowarki wolnostojące dla autobusów. To oczywiście tylko część zadań, które będą zrealizowane w ramach projektu. Koszt całego przedsięwzięcia to 31 245 985,85 zł, dofinansowanie z WRPO 2014-2020 wynosi 21 706 388,92 zł. Brakująca kwota, niespełna 10 milionów, to wkład własny.
Głównym celem projektu jest stworzenie w Koninie sprawnego i bezpiecznego systemu publicznego transportu zbiorowego o wysokiej jakości świadczonych usług, spełniającego standardy UE w zakresie ochrony środowiska, konkurencyjnego względem transportu indywidualnego. Ponadto projekt przyczyni się do osiągnięcia niskoemisyjnej i zrównoważonej mobilności w Koninie.
Realizacja poszczególnych zadań potrwa do połowy 2020 roku i zakończy się akcją informacyjną dotycząca zrównoważonej mobilności rozumianej jako łączenie się, uzupełnianie przemieszczania pieszo, rowerem czy autobusem w mieście i jego okolicach.
Umowę na dofinansowanie podpisali w Urzędzie Marszałkowskim w Poznaniu prezydent Konina Piotr Korytkowski i skarbnik Irena Baranowska. Projekt będzie realizowany przez MZK, ZDM i Wydział Gospodarki Komunalnej.
Zadania w projekcie:
1. Zakup autobusów dla MZK
– autobusy hybrydowe – 6 sztuk
– autobusy elektryczne – 6 sztuk
2. Przebudowa ciągów pieszych na pieszo-rowerowe (397 m)
– wzdłuż ul. M. Kolbego o długości 267 m
– wzdłuż ul. Poznańskiej o długości 130 m
3. Modernizacja infrastruktury transportowej
– zakup i montaż wiat przystankowych wraz z oświetleniem i stojakami na rowery –punkty przesiadkowe typu bike&ride, 9 sztuk na terenie Konina;
– zakup 3 sztuk ładowarek wolnostojących do ładowania autobusów;
– zakup i instalacja aplikacji do zarzadzania flotą pojazdów oraz systemu informacyjnego tablic wraz z systemem dyspozytorskim (centrum obsługi wraz z osprzętem, oprogramowanie, 9 tablic informacyjnych elektronicznych do zamontowania na punktach przesiadkowych)
4. Akcja informacyjno-promocyjna dotycząca zrównoważonej mobilności.
Aneta Wanjas