PIKNIK WOJSKOWY Z OKAZJI OBCHODÓW XX ROCZNICY W NATO

9 marca 2019 r., żołnierze 12 Wielkopolskiej Brygady OT  w ramach obchodów XX-lecia sojuszu z NATO, spotkali się z lokalną społecznością na terenie Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych, prezentując swój sprzęt, uzbrojenie i wyposażenie

Spotkanie przedstawicieli Brygady z przybyłymi gośćmi  rozpoczęło się o godz. 11.00 w Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych w Poznaniu. Intencją było zaprezentowanie uzbrojenia, wyposażenia i sprzętu, jakim dysponują Wojska Obrony Terytorialnej m.in.: czterokołowców typu Quad czy motocykla. Piknik wojskowy stanowił przestrzeń  do spotkania z żołnierzami terytorialnej służby wojskowej, którzy na żywo opowiedzieli o swoich doświadczeniach, procesie szkoleniowym i etapach rekrutacji.

W ramach otwartego na okoliczność pikniku punktu rekrutacyjnego istniała możliwość złożenia wniosków o powołanie do WOT, z czego licznie skorzystali odwiedzający stoisko.

Na punkcie medycznym wojskowy ratownik medyczny uczył pierwszej pomocy
i opowiadał o zadaniach medyka w wojsku. Zarówno dzieci, jak i dorośli mogli spróbować swoich sił w reanimacji (przy użyciu fantoma), a także na samym sobie czy towarzyszy przećwiczyć opatrywanie ran.

W namiocie promocyjnym przygotowano miejsce dla najmłodszych, którzy mogli pokolorować obrazki o tematyce wojskowej, a żołnierze wykonywali najmłodszym i nie tylko „wojskowy makijaż”, dzieci chętnie przymierzały wojskową kamizelkę kuloodporną oraz hełm.

O godz. 13.00 odbyło się uroczyste wciągnięcie flagi Polski i NATO na maszt z udziałem przedstawicieli dowództwa 12 Wielkopolskiej Brygady OT. 


***

Najbliższa przyszłość wielkopolskiej Brygady to szkolenia rotacyjne zaprzysiężonych już żołnierzy oraz  intensywny, wiosenny proces rekrutacji. Kolejne wcielenie już 11 marca (na 8 –dniowe szkolenie wyrównawcze) oraz 29 marca (na 16-dniowe szkolenie podstawowe). Obecnie w 12 Wielkopolskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej szkoli się blisko 800 żołnierzy Terytorialnej Służby Wojskowej.

16-dniowe szkolenie podstawowe, czy też 8-dniowe wyrównawcze jest tylko preludium i przepustką do dalszego szkolenia Terytorialsów. Po ich zakończeniu żołnierze WOT rozpoczynają trzyletni cykl szkoleń rotacyjnych, prowadzonych najczęściej w systemie weekendowym, czyli w czasie wolnym od pracy. Dodatkowo raz
w roku każdy żołnierz OT będzie brał udział w poligonowych szkoleniach zintegrowanych. W ciągu trzech lat żołnierze OT będą szkolić się minimum 124 dni po 12 godzin dziennie. Kształcenie specjalistów realizowane będzie w większym wymiarze czasowym.

 

 

 

***

Obecnie w WOT służbę pełni już ponad 18 050 żołnierzy, w tym 15 000 tys. ochotników oraz 3 050 tys. żołnierzy zawodowych.

Plany rozwoju formacji przewidują, że do końca 2019 roku w WOT będzie służyło 26 tys. żołnierzy.

Zakończenie procesu formowania planowane jest na 2021 rok, wtedy liczebność formacji ma osiągnąć zakładany stan 53 tys. żołnierzy, a brygady obrony terytorialnej będą rozwinięte w każdym województwie.

Formacja stawia na nowoczesność, w szkoleniu stosowane są innowacyjne metody i narzędzia. Nowatorskim podejściem jest wykorzystanie potencjału byłych żołnierzy Wojsk Specjalnych oraz funkcjonariuszy jednostek antyterrorystycznych w ramach Mobilnych Zespołów Szkoleniowych, które szkolą instruktorów w WOT.

 

 

 

Anna Szymaniak

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Ta witryna używa plików Cookie. Aby zapewnić jej poprawnie działanie, konieczne jest ich zatwierdzenie.