Kształcenie dualne szansą na zdobycie dobrze płatnej pracy w regionie. Brzmi tajemniczo albo jak slogan wyborczy. Tymczasem to realny cel takich jednostek, jak działające w Koninie Centrum Wsparcia Rzemiosła, Kształcenia Dualnego i Zawodowego (CWRKDiZ). Będzie się można o tym przekonać podczas NOCY ZAWODOWCÓW w najbliższy piątek.
W skrócie mówiąc chodzi o kształcenie zawodowców, czyli fachowców, którzy swoją wiedzę opierają nie tylko na książkach czy opowieściach nauczycieli, ale na praktyce. W myśl tej zasady, absolwent szkoły branżowej ma umieć robić meble – w przypadku nauki stolarki, likwidować przecieki – to opcja dla hydraulika, postawić dom, który nie runie – myślimy oczywiście o murarzach. Czy to realne? Jak najbardziej. Wystarczy popatrzeć jak robią to w Niemczech (w 2013 r. 60% zatrudnionych to osoby objęte kształceniem dualnym) albo skontaktować się z CWRKDiZ przy ul. Sosnowej 14 w Koninie, które powołał Sejmik Województwa Wielkopolskiego.
Pomysł na takie rozwiązanie jest prosty. Uczeń jest objęty albo umową o pracę zawartą między nim a pracodawcą, albo umową o praktyczną naukę zawodu, którą podpisał dyrektor szkoły z pracodawcą. Kształcenie dualne pozwala więc skrócić czas między szkołą a dobrą pracą, eliminując czas, kiedy to szef firmy szkoli „żółtodzioba” i płaci mu mniej niż komuś, kto ma za sobą lata praktyki. Co ważne, przy tym systemie pracodawcy mają wpływ na to, czego szkoła uczy w konkretnym zawodzie, czyli sami sobie wychowują wykwalifikowane kadry, mają też możliwość wyboru ucznia z odpowiednimi predyspozycjami, którego przyjmą na praktykę.
O zasadach kształcenia dualnego będzie okazja porozmawiać 5 października 2018 r. na evencie edukacyjnym pt. NOC ZAWODOWCÓW. Impreza odbędzie się w Zespole Szkół Budownictwa i Kształcenia Zawodowego w Koninie w godz. 18.00-22.00. To tam spotkacie osoby reprezentujące konińskie firmy, organizacje związane z rynkiem pracy, poznacie zawody, w których można kształcić się w Koninie, np. geodeta, architekt krajobrazu, informatyk. Dla pracodawców, rodziców i nauczycieli odbędzie się konferencja pt. „Szkoła i pracodawca – modele realizacji praktyk zawodowych”. Wstęp jest wolny. Na Noc Zawodowców organizatorzy zapraszają nauczycieli, uczniów poszukujących pomysłu na swoją zawodową przyszłość, rodziców i przedsiębiorców.