W Polsce występuje 18 gatunków płazów- wszystkie objęte są ochroną ścisłą!
Do płazów zaliczamy: żaby (6 gatunków), ropuchy(3 gatunki), traszki (4 gatunki), kumaki (2 gatunki), grzebiuszkę ziemną, salamandrę plamistą i rzekotkę drzewną. Ta ostatnia, jako jedyna prowadzi nadrzewny tryb życia.
Dla wszystkich płazów wiosna to najwspanialszy i najtrudniejszy zarazem okres. Proceder wypalania traw na łąkach, nieużytkach, w oczeretach i na rowach jest przyczyną śmierci ogromnej ilości płazów. Przechodząc do miejsc godowych masowo giną na drogach pod kołami samochodów prowadzonych przez nieostrożnych kierowców. Mając na uwadze istniejące zagrożenia komunikacyjne, w celu ochrony populacji stosuje się działania mające na celu ograniczenie śmiertelności płazów. M.in. w tym celu, w miejscach szczególnie preferowanych przez żaby w ramach ich biotopów buduje się przejścia pod drogami, udrażnia istniejące przepusty oraz zakłada się płotki ochronne. Płazy gromadzące się przy tych sztucznych barierach są wyłapywane i przenoszone przez szlaki komunikacyjne.
Przy stale rozbudowującej się sieci dróg i narastającym ruchu pojazdów należy zwracać szczególna uwagę na odcinki przebiegające przez tereny podmokłe, w pobliżu stawów, jezior i wód płynących. Tam właśnie, wiosenne przebudzenie przyrody i radość z życia zderza się – dosłownie- z cywilizacyjną ekspansją człowieka.
Dariusz Lewandowski