Brawa dla 'Republiki Gosławickiej’

Film dokumentalny „Republika Gosławicka” zrealizowany w AKF „Muza” przez Jana Bobrowskiego i Sebastiana Wałęsę zdobył Nagrodę Główną na XXX Wielkopolskich Porównaniach Filmowych, które odbyły się 7 kwietnia w Poznaniu. Film opowiada bogatą historię Cukrowni „Gosławice” od momentu powstania w 1912 roku, aż do jej zamknięcia w 2008 roku.

Realizacja filmu rozpoczęła się wiosną jeszcze wiosną 2016 roku z inicjatywy Marka Cieślaka, radnego Rady Miasta Konina, latem nakręcono pierwsze zdjęcia, które potem kontynuowano, aż do lutego 2017 roku. 

Jednocześnie poszukiwano materiałów archiwalnych, fotografii, dokumentów, map. Nieoceniony wkład w zgromadzenie ikonografii wnieśli byli pracownicy Cukrowni „Gosławice”, Lech Grabowski i Józef Olczak, którzy z pieczołowitością zachowali stare kroniki, zdjęcia. Dzięki kronikarskiej pasji Lecha Grabowskiego można było też wykorzystać cenne taśmy VHS, na których zarejestrowano ostatnią kampanię cukrowniczą w Gosławicach i wyburzenie komina
W okresie przygotowawczym i zdjęciowym realizacja filmu była pracą zbiorową AKF „Muza”, natomiast trud montażu wzięli na swoje barki dwaj realizatorzy; Jan Bobrowski i Sebastian Wałęsa. Ich praca nie skończyła się wcale 18 października 2017 roku, w dniu premiery pełnej, prawie 50-min. wersji filmu. Aby poprawić strukturę tego działa, usunąć pewne błędy techniczne, a przede wszystkim „przyciąć” metraż do wymogów wielu konkursów filmowych, stworzone dwie skrócone wersje filmu, 35 minutową i 28 minutową.
Omawiając „Republikę Gosławicką” jurorzy docenili przede wszystkim wagę i rangę dokumentalnego tematu, jego historyczny wymiar oraz klasyczną, staranną realizację, sympatię i szacunek do przedstawionych bohaterów, bogatą ikonografię. Pochwały zebrał też Szymon Piotrowski, kompozytor, którego muzyka udanie dopełniała emocjonalną wymowę filmu.
          

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Ta witryna używa plików Cookie. Aby zapewnić jej poprawnie działanie, konieczne jest ich zatwierdzenie.