Kolorowe włosy z bibuły, wymyślne suknie, tekturowe kapelusze, a także postaci z patyków oraz ze słomy – takie marzanny stanęły w holu Galerii nad Jeziorem w Koninie. Wykonały je przedszkolaki z konińskich przedszkoli w ramach zorganizowanego dla nich konkursu na najciekawszą pracę. Poznaliśmy już zwycięzców konkursowych zmagań. Marzanny można oglądać na wystawie do 28 marca.
Marzanna dawniej była nie tylko symbolem zimy i rychłego nadejścia wiosny, ale też symbolizowała nieszczęście. Mieszkańcy wsi kukłę wykonywali ze słomy, obwijali białym płótnem i ozdabiali wstążkami, a w dłoń wkładali jej gałązki jałowca. Później obchodzili wieś z kukłą, podpalali ją i wrzucali do wody. Wiele przedszkoli i szkół 20 marca, czyli pierwszego dnia wiosny, kontynuuje ten zwyczaj. Uczniowie tworzą kukły, po czym topią je w najbliższej rzece, czy jeziorze.
Galeria nad Jeziorem zaprosiła wszystkie przedszkola z Konina do wiosennego konkursu na najciekawszą marzannę. Każda grupa dzieci wykonała jedną marzannę z dowolnych materiałów. Wszystkie kukły są niezwykle barwne i wymyślne, dlatego też jury konkursu miało bardzo trudny wybór.
Spośród 14 wykonanych marzann pierwsze miejsce przyznano dla Grupy V „Radosne Obłoczki” z Przedszkola nr 31 „Pod Tęczą”. Drugim miejscem wyróżniono „Marzannę Zuzannę” z Przedszkola nr 10 „Leszczynowa Górka”, autorami pracy są dzieci z Grupy III „Biedronki”. Trzecie miejsce zajęły przedszkolaki z Grupy „Żabki” z Przedszkola nr 32 z oddziałami integracyjnymi za „Eko Marzannę”.
Zwycięzcy otrzymają atrakcyjne nagrody, a dla wszystkich pozostałych uczestników konkursu Galeria nad Jeziorem przygotowała upominek niespodziankę.
I miejsce: wycieczka dla całej grupy do Blubry Muzeum 6D w Poznaniu.
II miejsce: bilety do kina Helios w Galerii nad Jeziorem w Koninie.
III miejsce: bilety do kina Helios w Galerii nad Jeziorem w Koninie.
Karolina Dziwak-Filosek
W części mi to ułatwiło, lecz nie bardzo interesuje mnie kto wygrał z najlepszą marzanną tylko jakie są zwyczaje