Narodowy Dzień Żołnierzy Wyklętych – to święto żołnierzy antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia, którzy walczyli o suwerenność Państwa Polskiego. Ustanowiono je na mocy ustawy z dnia 3 lutego 2011 roku o Narodowym Dniu Pamięci „Żołnierzy Wyklętych".
O tej uroczystości pamiętano także w Gminie Witkowo, gdzie przy Pomniku Powstańców Wielkopolskich, dokładnie o godzinie 12.00, władze samorządowe na czele z: Burmistrzem Gminy i Miasta Witkowo – Marianem Gadzińskim, jego Zastępcą – Łukaszem Scheffsem, Radnymi Rady Miejskiej, Elżbietą Kiełpińską – Sekretarz Gminy i Miasta, Haliną Rzepecką – Skarbnikiem, Proboszczem miejscowej Parafii – ks. Stanisławem Gocem, dyrektorami placówek oświatowych, delegacjami, młodzieżą szkolną oraz zaproszonymi gośćmi złożyli okolicznościowe wiązanki kwiatów.
Uczniowie z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Dezyderego Chłapowskiego zapalili również 7. zniczy, dla upamiętnieni Członków – IV Zarządu Głównego Stowarzyszenia „Wolność i Niezawisłość", rozstrzelanych w 1951 roku w więzieniu mokotowskim. To w związku z tym wydarzeniem Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych przypada 1 marca. Świętując ten dzień również witkowska wspólnota oddała hołd tym, którzy niestrudzenie walczyli o wolną Polskę, niezważając na własne życie i niesprzyjające okoliczności.
Po uroczystościach przy Pomniku Powstańców Wielkopolskich odbyło się spotkanie w Urzędzie Gminy i Miasta Witkowo, w trakcie którego o losach Żołnierzy Niezłomnych opowiadał mieszkaniec Witkowa – kpt. Tadeusz Janas, jeden z Żołnierzy Wyklętych. Mając w pamięci ofiary Niezłomnych pozostaje zawołać: Cześć ich pamięci!