O przyszłości polskiej wsi

Obchody 25-lecia Gazety Sołeckiej oraz Konferencję Wiejska Polska zorganizowało wczoraj Krajowe Stowarzyszenie Sołtysów podczas Centralnych Targów Rolniczych.

Do Nadarzyna przyjechało kilkuset sołtysów, rolników, działaczy związanych z obszarami wiejskimi, samorządowców. Wśród gości specjalnych byli m.in. Krzysztof Jurgiel – minister rolnictwa i rozwoju wsi, poseł Marek Zagórski, poseł Tomasz Siemoniak, poseł Jacek Protas, Marek Prawda – dyrektor Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce, poseł Ryszard Wilczyński, senator Marian Poślednik, Ryszard Zarudzki – wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi oraz Piotr Szczepański – prezes Fundacji Wspomagania Wsi.

Rozpoczynając konferencję ,,Wiejska Polska – wyzwania na następne 25 lat ‘’Krzysztof Jurgiel, minister rolnictwa i rozwoju wsi podkreślił wielką rolę Krajowego Stowarzyszenia Sołtysów w wspieraniu działań sołtysów i środowisk wiejskich.

– Dlatego będę się zwracał o pomoc w wypłatach dopłat bezpośrednich dla rolników. Potrzebna jest tutaj współpraca administracji rządowej i sołtysów. Chodzi  o wypełnianie e-wniosków, aby przyspieszyć ich realizację – powiedział minister.

Ireneusz Niewiarowski, prezes KSS omawiając ,,Lepsze prawo dla samorządu pomocniczego” odniósł się do pierwszych prac związanych z ochroną prawną sołtysa. Prace te rozpoczęły się w 1991 roku.

– Najważniejsze wtedy były kwestie związane ze współpracą miedzy gminą a sołectwem, wzmocnieniem zasad pomocniczości, z zachęta do przekazywania zadań  oraz z regulacją diet oraz zwrotu kosztów. Choć minęło od tego czasu wiele lat jest jeszcze wiele do zrobienia  – powiedział I. Niewiarowski.

Omówił również szereg późniejszych działań KSS, aby dojść do jednego z najważniejszych sukcesów czyli powstania Funduszu Sołeckiego.

– Dziś fundusz realizuje 27 700 sołectw, 1551 gmin i zarazem 11 mln Polaków – podkreślił.

Dr. Piotr Matczak z Zakładu Badań Społeczności Lokalnych i Regionalnych omówił zmianę społeczną na wsi wczoraj i dziś.

Lata 1989-2004 to był bufor transformacji,  2004 – 2017 – kolonia dla miasta. Jak będzie dalej nikt nie wie. Sądzę, że najważniejsza stanie się współpraca producentów, aby mogli oni zadbać  o swoje interesy. I w tym również widzę ogromną rolę KSS – dodał Matczak.

Kwestie związane z Unią Europejską omówił członek Rady Programowej Fundacji Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej prof. Walenty Poczta.

–  Eksportujemy 65 % wyprodukowanych w Polsce mebli. Niestety nie wygląda to tak dobrze jeśli chodzi o żywność, ponieważ blokują nas tutaj różnego typu normy i obostrzenia. Ważne aby wiedzieć, że rozwój gospodarki idzie w kierunku bioekonomii – poinformował Poczta.

Kolejnym prelegentem podczas konferencji był Hanna Marliere, szefowa Zespołu Doradztwa Środowiskowego Green Management Group Sp. z o.o., która odniosła się do wyzwań ekologicznych

0 thoughts on “O przyszłości polskiej wsi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Ta witryna używa plików Cookie. Aby zapewnić jej poprawnie działanie, konieczne jest ich zatwierdzenie.