Ta witryna używa plików Cookie. Aby zapewnić jej poprawnie działanie, konieczne jest ich zatwierdzenie.

Chwila pojednania czyli świąteczny Salon Poezji

Anna Dymna, Natalia Samojlik, Mateusz Michnikowski i Krystian Modzelewski poprowadzą 18 grudnia 2017 kolejny, tym razem bożonarodzeniowy, Salon Poezji i Literatury w KDK.

Całą noc padał śnieg cichy, cichy, cichuteńki.

Przyszedł świt, a tu świat cały biały, bielusieńki,

jakby kto świata skroń gładził chłodem białej ręki

i powiedział szeptem doń: Nic się nie bój mój maleńki

….

Nową drogę zacznij stąd, już za tobą dni niedoli

Dzisiaj w dzień Wesołych Świąt – pokój ludziom dobrej woli…

 

To fragment wiersza Mariana Hemara, jeden z wielu, który usłyszymy w Salonie Poezji i Literatury, w wykonaniu Anny Dymnej, Natalii Samojlik, Mateusza Michnikowskiego i Krystiana Modzelewskiego. Aktorzy scen krakowskich i warszawskich recytować będą wiersze Juliana Tuwima, Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, Czesława Miłosza, Leopolda Staffa, Jerzego Ficowskiego, Jana Sztaudyngera, Bronisławy Ostrowskiej, o. Franciszka Czarnowskiego, Ludwika Jerzego Kerna, ks. Jana Twardowskiego, Józefa Barana, Jana Kasprowicza, Jerzego Liberta, Romana Brandstaettera i Anny Kamieńskiej, autorki „Chwili pojednania”:

Weź w rękę siwy opłatek dnia

bo oto nadeszła chwila pojednania

niech się pojedna

jabłko z nożem

drzewo z ogniem

dzień z nocą

śmiech z płaczem

nicość z ciałem

niech się pojedna

samotność z samotnością

Wszystkie wiersze 23. Salonu Poezji i Literatury związane będą z Bożym Narodzeniem. To z całą pewnością będzie spotkanie z wielką literaturą i znakomitymi kreacjami aktorskimi. To może być także spotkanie słuchacza z samym sobą. Jerzy Libert swój wiersz „Pasterka” zaczyna słowami: Ptaki niby dzwoneczki cieszą się kolędą – / Chrystus nam się narodził i nowe dni będą. Kończy zaś: A mały Chrystus smutny w drzwi patrzy i czeka, / by pośród witających zobaczyć człowieka….

KDK-owski Salon Poezji i Literatury, prowadzony przez Katarzynę Kubacką – Seweryn, czerpie z wzorów inicjatorki ich powstawania, Anny Dymnej. Pierwszy Salon Poezji powstał w styczniu 2002 roku w Teatrze im. J. Słowackiego w Krakowie. Annę Dymną mieliśmy przyjemność gościć dwukrotnie: 28 września 2011 roku, kiedy to inaugurując Salon Poezji i Literatury w KDK recytowała wiersze ks. Jana Twardowskiego i 21 kwietnia 2013 roku wespół z Andrzejem Pieczyńskim prezentującą poezję Wisławy Szymborskiej.

 

Bilety do Salonu Poezji i Literatury już można kupować w kasie KDK: cena – 20 zł, dla posiadaczy karty seniora – 15 zł.

 

Tekst: Andrzej Dusza, zdjęcia: Marcin Oliński

0 thoughts on “Chwila pojednania czyli świąteczny Salon Poezji

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *