Konin, którego nie będzie – Pałacyk Reymonda

Edward Ludwik Reymond (ur. 12 października 1842 r. w Ozorkowie, zm. 17 października 1895 r. w Koninie) – polski fabrykant szwajcarskiego pochodzenia, pierwszy koniński przedsiębiorca, założyciel Fabryki Narzędzi i Maszyn Rolniczych w Koninie.

Edward Reymond zmarł w wieku 53 lat. Pochowano go w rodzinnym grobowcu na cmentarzu ewangelickim w Koninie. Po wojnie Reymondowie zostali niesłusznie uznani za Niemców i wywłaszczeni. Opuścili granice Polski, wyjeżdżając na Zachód.

Pozostał po nim eklektyczny pałacyk, który, z powodu błędnych decyzji kolejnych władz i kolejnych właścicieli , rozpada się w oczach. Jeśli nie będzie szybkich i konkretnych działań, ten charakterystyczny dla miasta obiekt zniknie na zawsze.

0 thoughts on “Konin, którego nie będzie – Pałacyk Reymonda

  1. A może trzeba ogłosic społeczną zbiórkę pieniędzy na ratowanie tego zabytku, nie oglądając się na władze miejskie ? Też dziwne, że kolejny konserwator zabytków milczy w tej sprawie…

  2. Kiedys juz wspominalam o tym palacyku . Serce boli jak koninskie wladze niszcza nasza historie. Zapraszam tych slepcow do Jarosławia niech poogladaja zadbane zabytki. Mieszkam tu od paru lat i po prostu zenada jak Konin szlag trafia. Dbaja o glupoty a nie o to o co powinno sie dbac. Jaka wladza takie miasto. Miasto widmo-miasto bankow i aptek. .Gratulacje za glupote,za zawalenie biblioteki i niszczenie tego co da sie zrownac z ziemia.

  3. Szkoda, żeby taki zabytek przepadł, tym bardziej, że w Koninie nie pozostało za wiele zabytków, więc może warto Panie Prezydencie pomyśleć o tym, by ocalić to co jeszcze pozostało,

  4. Zbiórka na konto rzeczywiście uratowałoby zabytek, warto podjąć ten wątek

  5. Tak mało mamy zabytków na naszym terenie aż żal , że władze nie robią nic żeby je zachować

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Ta witryna używa plików Cookie. Aby zapewnić jej poprawnie działanie, konieczne jest ich zatwierdzenie.