Smaki Regionów 2017 otwarte

Targi Smaki Regionów zostały oficjalnie otwarte. Podczas inauguracji obecny był między innymi Sekretarz Stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi Jacek Bogucki oraz marszałkowie większości polskich województw. Nie zabrakło również koordynatora Europejskiej Sieci Regionalnego Dziedzictwa Kulinarnego NiclasaFjellströma. W niedzielę przyznano nagrody dla najlepszych produktów i dań tworzonych tradycyjnymi metodami.

Targi Smaki Regionów trwają w dniach 23-26 września. W tym czasie blisko 200 wystawców – lokalnych producentów z wszystkich polskich oraz pięciu zagranicznych regionów – promuje produkty i potrawy wykonane według tradycyjnych receptur.–Targi pozwalają mieszkańcom Poznania, Wielkopolski i całej Polski zapoznać się z kulturą kulinarną regionów Polski oraz różnych regionów Europy. Chcemy także edukować najmłodszych Polaków w zakresie nawyków żywieniowych. Z naszymi partnerami przygotowaliśmy przestrzeń ekologicznych produktów i ekologicznego jedzenia, ale także piekarenkę, pokazująca jak wypieka się tradycyjne pieczywo – powiedział wiceprezes zarządu Międzynarodowych Targów Poznańskich Tomasz Kobierski.

 

Na ekspozycji Wielkopolski nie zabraknie tradycyjnych produktów, ale znajdziemy tam także wystawców z Niemiec, Rumunii, Turcji, Mołdawii oraz Białorusi. – Bardzo cieszy nas udział regionów spoza Polski. Będziemy starali się rozwijać tą współpracę, abyśmy w przyszłości prezentowalina targach coraz szerszą ofertę produktów polskich iświatowych – zapowiedział Marszałek Województwa Wielkopolskiego Marek Woźniak.

 

Smaki Regionów to nie tylko stoiska z jedzeniem. To także cykl pokazów kulinarnych, których gwiazdą był Robert Makłowicz. W sobotę przygotował danie z wielkopolskich produktów, m.in. z karmelizowanych gruszek. Targi zapraszają wszystkie dzieci do zabaw i warsztatów nawiązujących do tematyki zdrowego odżywiania i kulinariów. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.

 

Spośród 55 zgłoszeń wyłoniono 20 produktów, które nagrodzono Medalami Targów Smaki Regionów. Znalazły się wśród nich np. grzyby marynowane w szyszką oraz wielkopolski gzik. Laureaci konkursu odebrali pamiątkowe medale i dyplomy.Prócz tego jury konkursowe przyznało pięć wyróżnień. W niedzielę odbył się również Wielki Finał XVII edycji konkursu Nasze Kulinarne Dziedzictwo – Smaki Regionów organizowanego przez Polską Izbę Produktu Regionalnego i Lokalnego wspólnie ze Związkiem Województw RP. Statuetki „Perła” otrzymało 14 potraw i 60 produktów z wszystkich regionów Polski.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Ta witryna używa plików Cookie. Aby zapewnić jej poprawnie działanie, konieczne jest ich zatwierdzenie.