W Szkole Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 9 w Koninie im. Bohaterów Westerplatte odbyła się Miejska Inauguracja Roku Szkolnego 2017/2018. Pomimo że dzień był dziś chłodny i deszczowy, inauguracja okazała się wyjątkowa. Nie tylko ze względu na obecność ważnych osobistości ze Świata polityki miejskiej oraz krajowej, ale także dlatego, że była ona pierwszą Inauguracją Roku Szkolnego od czasu powrotu do systemu 8-4, czyli… bez gimnazjów.
Na Miejskiej Inauguracji Roku Szkolnego 2017/2018 obecni byli przedstawiciele władz Miasta, jak na przykład również Pan poseł Tomasz Nowak (PO), a także wiceprzewodnicząca sejmiku wielkopolskiego, Pani Zofia Itman (PiS). W auli na pierwszym piętrze budynku Szkoły Podstawowej wyraźnie widoczna była również obecność wielu nauczycieli, którzy do tej pory pracowali w – przyległym do SP 9 – budynku jako nauczyciele Gimnazjum nr 3, a teraz postanowili pomóc w zorganizowaniu tej niewątpliwie wyjątkowej uroczystości. Od chwili obecnej ten budynek staje się częścią Szkoły Podstawowej nr 9 w Koninie im. Bohaterów Westerplatte.
Prezydent Miasta Konina, Pan Józef Nowicki, osobiście podziękował dotychczasowym dyrektorom konińskich gimnazjów za ich pracę. Życzył także powodzenia zarówno nauczycielom, z których część znajdzie się obecnie w nowych rolach, jak również uczniom. Prezydent Konina wyraził też przekonanie, że – pomimo reformy edukacji – konińska młodzież nadal znajduje się w dobrych rękach i nadal będzie czynić postępy.
W wyniku reformy edukacji w Koninie pracę straciło 13 nauczycieli, 9 dziewięciu skorzystało z odprawy emerytalnej. Naukę w konińskich szkołach rozpoczęło natomiast około 15 tysięcy uczniów. Koszt reformy oświatowej w Koninie wyniósł bagatela 550 tysięcy złotych.
Bardzo poruszającym momentem był również ten, w którym doszło do przekazania przez uczniów i dyrektorów zlikwidowanych placówek swoich sztandarów do szkół, których od tej pory stają się częścią. Dyrektorzy, którzy zwyciężyli w konkursach i zostali powołani do swoich funkcji, otrzymali akty. Byli to:
– Dorota Strzelczyńska – Przedszkole nr 1,
– Ilona Hamela – Przedszkole nr 5,
– Aneta Gajewska – Przedszkole nr 12,
– Jolanta Kokocińska – Przedszkole nr 13,
– Maria Sława Królikowska – Przedszkole nr 14,
– Maria Rewers – Przedszkole nr 25,
– Romana Piąstka – Przedszkole nr 31,
– Grzegorz Jankowiak – Szkoła Podstawowa nr 6,
– Paweł Kawka – Szkoła Podstawowa nr 7,
– Mirosław Małuszek – Szkoła Podstawowa nr 8,
– Tomasz Kucharczyk – Zespół Szkół im. Mikołaja Kopernika,
– Edyta Truszkowska – Zespół Szkół Technicznych i Hutniczych,
– Andrzej Spławski – Bursza Szkolna nr 1,
– Adam Mazgajczyk – Centrum Kształcenia Praktycznego,
– Alicja Hinc – Miejska Poradna Psychologiczno – Pedagogiczna,
– Krzysztof Wereszczyński – Miejski Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli
Następnie można było obejrzeć część artystyczną, upamiętniającą rozpoczęcie II Wojny Światowej oraz jej ofiary. Była to prezentacja bardzo wzruszająca i pouczająca. Widać było, że przygotowujący ją uczniowie oraz nauczyciele bardzo się w projekt zaangażowali. Wcielający się w rolę artystów wyrazili nadzieję, że nigdy więcej do podobnego konfliktu nie dojdzie…
Szkołę Podstawową z Oddziałami Integracyjnymi nr 9 w Koninie im. Bohaterów Westerplatte czeka w tym roku między innymi 20-lecie Integracji. Będzie to wyjątkowo ważne wydarzenie, bowiem idea integracji w tej placówce jest pielęgnowana w sposób szczególny. Sam mogłem się o tym przekonać, będąc przez 6 lat uczniem tej Szkoły Podstawowej. Kolejne 3 lata swojej drogi edukacyjnej spędziłem zresztą w Gimnazjum nr 3, które od tej pory stanie się – jak już wspomniałem – częścią Szkoły Podstawowej nr 9.
Robert Woźniak