Po dwóch pierwszych czerwcowych warsztatach przygotowawczych zorganizowanych w ramach projektu „Młodzieżowe inspiracje” trzy młodzieżowe zespoły z gminy Golina, Korzecznik i Malanów wyruszyły na długo oczekiwany pięciodniowy obóz coachingowy. Miał on miejsce na Mazurach w Marózie, k. Olsztynka na terenie przepięknie zlokalizowanego wśród lasów i jezior ośrodka Rewita.
Młodzi uczestnicy wraz z opiekunami oraz dorosłymi przedstawicielami lokalnej wspólnoty brali udział w warsztatach, które miały na celu wspólne zaplanowanie i opracowanie pomysłów na wdrożenie inicjatyw wzmacniających uczestnictwo młodego pokolenia w życiu publicznym swojej małej ojczyzny. Każdy z trzech zespołów zgromadził uczestników z jednej lokalizacji, łącząc pomysłowość młodzieży i doświadczenie dorosłych. Pierwsze zajęcia służyły wzmocnieniu świadomości własnych zasobów, doskonaleniu praktycznych technik otwartej komunikacji i współdziałania w grupie, z którymi uczestnicy zostali zapoznani już podczas warsztatów przygotowawczych.
Warsztaty zostały przeprowadzone coachingową metodą pracy w oparciu o model GROW.
A na czym on polega? Mianowicie ten czteroliterowy skrót, można przetłumaczyć najprościej, jako ROŚNIJ. Technika ta pozostawia duże pole do eksperymentowania i dostosowywania różnorodnych narzędzi, które pomagają osiągnąć zamierzony cel. Praktyczne zastosowanie tego modelu polegało na tym, że na każdym z etapów uczestnicy szukali odpowiedzi, kreatywnych rozwiązań na postawione im pytania i wytyczone ćwiczenia przez doświadczonych trenerów.
Oprócz wytężonej pracy podczas zajęć był również czas na integrację, wspólną zabawę podczas wspólnego ogniska, gry w kręgle, rozgrywkach w piłkę siatkową oraz wodnych szaleństw w aquapraku. Moc integracji towarzyszyła również podczas wspólnych posiłków, spacerów i wieczornych pogawędek. Uczestnicy mieli okazje w małej pigułce poznać lokalne zasoby i ciekawą historię okolicznych miejscowości. Zwiedzili Park Etnograficzny w Olsztynku biorąc udział w Regionalnym Święcie Ziół, wzięli udział w ciekawej lekcji historii, którą poprowadził przewodnik w Muzeum w Grunwaldzie.
Celem zorganizowanego pobytu była integracja, wymiana doświadczeń, poprawa komunikacji, wzrost zaufania, pobudzenie aktywności i kreatywności. Wyjazd stanowił rodzaj motywacyjnej nagrody dla młodzieży, która na co dzień aktywnie angażuje się w działalność społeczną na rzecz szkoły i lokalnej społeczności. Był okazją do podładowania „akumulatorów” do dalszych, zadań wytyczonych podczas zajęć oraz zbudowania silnych zespołów, które będą zaczynem zmian społecznych w swoich lokalnych wspólnotach.
Grażyna Sędziak