Zagubiony kształt

Wiecie co to jest : „ czasoprzestrzenny model równania drgającej struny” ?  Nie? To przeczytajcie…

Międzynarodowe media przeważnie mówią o Nim , że pochodzi z Polski. Te bardziej wnikliwe, że z Wielkopolski. Niektóre media Polskie, jeśli już nie pomijają faktu istnienia odkrywcy, do Wielkopolski dodają jeszcze powiat kolski. A my uściślimy , powiat kolski gmina Dąbie, wieś Zalesie.

Tutaj urodził się rysownik, satyryk i filozof, odkrywca K-dronu , Janusz Kapusta. Co to jest K-dron ?

To jest właśnie jedenastościenna figura geometryczna odpowiadająca czasoprzestrzennemu modelowi równania drgającej struny.  Jak „to to” wygląda ? Zobaczyć możemy w Kole, mieście gdzie Janusz Kapusta spędził dzieciństwo. W Kole bowiem zobaczyć i podziwiać można pomnik K-dronu wykonany ze szkła.

 

To w Kole. Na szczęście K-dron już nie jest tylko geometryczną ciekawostką, choć na otwarciu międzynarodowych targów przemysłowych w Hanowerze broszki w kształcie K-dronu prezentowały na wspólnym zdjęciu Beata Szydło i Angela Merkel.

K- dron znalazł już ponad 160 zastosowań , w budownictwie, przemyśle samochodowym, meblarstwie. Produkuje się K-dronowe butelki, kołpaki, umywalki, kapelusze, torebki, komputery, głośniki. Ogromną popularnością cieszy się gra edukacyjna porównywalna do kostki Rubika, której elementy , na cały świat, produkowane są w Bydgoszczy.

Wicepremier Mateusz Morawiecki powiedział kiedyś, że nowa figura mogłaby się stać symbolem polskiej innowacyjności bardziej przemawiającym do młodych ludzi niż żubry czy bursztyny.

Janusz Kapusta po ukończeniu Liceum Sztuk Plastycznych w Poznaniu, a następnie Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej (dyplom w 1977 r.) wstąpił na Wydział Filozofii Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie.

Jego twórczość obejmuje zarówno grafikę, plakat, rysunek prasowy, opracowania graficzne, ilustracje książkową, jak i scenografię teatralną oraz malarstwo. Jeszcze w latach studenckich publikował swoje rysunki m. in. w ''Szpilkach'', ''Radarze'', ''ITD'', ''Forum'', ''Literaturze'' oraz w prasie francuskiej i niemieckiej. Jest laureatem 40 krajowych i zagranicznych nagród artystycznych m. in. ''Złotych'' i ''Srebrnych Szpilek''.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Ta witryna używa plików Cookie. Aby zapewnić jej poprawnie działanie, konieczne jest ich zatwierdzenie.