Wiktoria Dżumak z Liceum Ogólnokształcącego w Słupcy najlepsza w Polsce z języka niemieckiego w ogólnopolskim konkursie językowym POKAŻ NAM JĘZYK
Z ponad 500 zarejestrowanych szkół i 15 tysięcy uczniów do finału przechodziło tylko 25 uczniów z j. niemieckiego i j. angielskiego . Z tej jakże licznej grupy na dwuetapowy finał do Gdańska zakwalifikowały się nasze dwie uczennice Wiktoria Dżumak z kl. 1c i Estera Sawicka z kl. 2a – obydwie uczennice z j. niemieckiego.
Pierwszego dnia Finału, 1 czerwca, uczniowie napisali test polegający na udzieleniu odpowiedzi na 100 pytań sprawdzających znajomość języka i kultury krajów angielsko – lub niemieckojęzycznych oraz na sformułowaniu krótkiej wypowiedzi – eseju z zakresu tematycznego XVII edycji konkursu. Poziom finału był tak wysoki, tak że o kwalifikacji do drugiego etapu finału decydowały dosłownie różnice na poziomie 1 punktu. Pierwszy etap finału w Gdańsku wyłonił uczestników ścisłego finału czyli „złotą piątkę”, do której z bardzo wysoką ilością punktów dostała się Wiktoria Dżumak. Ta część finału polegała na udziale uczniów w debacie moderowanej, której temat nawiązywał do hasła przewodniego konkursu „Społeczeństwo wielokulturowe jako wyzwanie XXI wieku”. Tematy tegorocznych debat finałowych brzmiały:
- Wielokulturowa Europa – szansa czy zagrożenie dla ciebie?
- Kryzys migracyjny w Europie – co dalej?
- Czy polska szkoła przygotowuje do życia w wielokulturowym społeczeństwie?
Wiktoria Dżumak znakomicie przygotowana ze wszystkich tematów za każdym razem jako pierwsza zabierała głos, swoje zdania popierała mocnymi argumentami nie dając zbić się z tropu do końca zachowała spokój w tych bardzo emocjonujących dyskusjach.
I to właśnie Wiktoria z słupeckiego LO wywalczyła zwycięstwo, zajęła I miejsce z j. niemieckiego w XVII edycji konkursu organizowanego przez WSB „Pokaż nam język”.