Najdroższe i najsmaczniejsze (po truflach) grzyby nie mają apetycznego wyglądu, ale cena ich suszu dochodzi do 2500 zł.
Nie da się pomylić z innym grzybem jadalnym. Główka (na kapelusz u woreczniaków tak właśnie mówimy) ma charakterystyczną, pomarszczoną budowę i przeważnie występuje w kształcie zbliżonym do stożka, w młodości raczej bardziej okrągła. Na główce znajdują się zagłębienia, zwane alweole. Powstają one z żeberek i ścieżek połączonych ze sobą faliście . Przypominają wyglądem plaster miodu albo zwoje mózgowe. Za młodu jasno brązowe, z wiekiem ciemnieją Główka w środku jest pusta. Trzon ma zwykle kolor białawo żółtawy.
Grzyby te pojawiają się w bardzo rozmaitych miejscach, jednak zwykle w pobliżu drzew liściastych. Można je znaleźć zarówno w mieszanych lasach liściastych, jak i na działkach, w sadach, parkach, ogrodach a nawet na łąkach i w zaroślach. Znalezienie smardza to nie lada wyzwanie, ponieważ występują bardzo nieregularnie. To, że jednego roku pojawią się w danym miejscu wcale nie oznacza, że będzie tak samo za rok
Od 2014 roku chroniony częściowo, czyli zbierać możemy okazy rosnące w ogródkach, uprawach ogrodniczych, sadach, szkółkach leśnych oraz na terenach zieleni.
w Turku dopiero teraz się pojawiły? w Koninie były już miesiąc temu
Czy ktoś z was jadł je? Jak smakują?