We wtorek uczczono pamięć pomordowanych w Czarkowie Żydów. Okazją do tego było odnowienie mogiły ofiar niemieckiego obozu pracy.
Poprzednia tablica, która była w tym miejscu nie zawierała nawet nazwisk osób, które zginęły w tym miejscu. Od pół roku prowadzone były prace renowacyjne, aby odpowiednio uczcić pamięć osób, które zostały zamordowane w Czarkowie. Wczoraj na cmentarzu parafialnym przy ul. Kolskiej kapłani zmówili modlitwę dla zmarłych. Złożono kwiaty i – zgodnie z żydowską tradycją – kamienie, zapalono znicze. W milczeniu uczczono pamięć tych, którzy nie przeżyli nieludzkich warunków panujących w czarkowskim obozie pracy. W uroczystości wzięli udział przedstawiciele samorządu, stowarzyszeń oraz Klubu Gazety Polskiej im. Marii i Lecha Kaczyńskich oraz Koła Radia Maryja.
Później w Domu Kultury Oskard odbyła się prezentacja książki „Zwój Domu Niewoli”. Jest to dziennik rabina Jehoszuy Mosze Aaronsona, więźnia obozu pracy przymusowej dla Żydów w Koninie-Czarkowie. Publikacja została napisana po hebrajsku i przetłumaczona po raz pierwszy w całości na język polski. Książka ta stanowi unikatowy dokument, relacjonujący dzień po dniu prawie dwuletni pobyt rabina Aaronsona w obozie.
Zwieńczeniem uroczystości było spotkanie z red. Pawłem Lisickim, autorem książki „Krew na naszych rękach”.
Zdjęcia: Klubu Gazety Polskiej im. Marii i Lecha Kaczyńskich