Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi wydał rozporządzenie, na mocy którego drób i ptactwo nie muszą być już w zamkniętych pomieszczeniach. Nowe przepisu obowiązują od 6 kwietnia.
Obowiązujące od grudnia ubiegłego roku przepisy nakładały na hodowców uciążliwe obowiązki. Wszelki drób i ptactwo nie mogło przebywać pod gołym niebem. Karmienie i pojenie też było dozwolone tylko w pomieszczeniach zamkniętych.
Nowe rozporządzenie zezwala na organizowanie targów, wystaw, pokazów lub konkursów z udziałem drobiu oraz na sprzedaż ptaków na targowiskach. Są jednak pewne obostrzenia w hodowli. Drób w stadach przyzagrodowych (na użytek własny):
musi być utrzymywany w sposób ograniczający jego kontakt z dzikimi ptakami (np. na terenie gospodarstwa gdzie przebywają ludzie, stosując odstraszacze, siatki itp.);
nie może mieć dostępu do zbiorników wodnych (stawy, jeziora, rzeki, strugi, rowy itp.), na których mogą przebywać dzikie ptaki;
nie może być pojony wodą pobieraną z takich zbiorników;
powinien być karmiony i pojony w sposób zabezpieczający paszę i wodę przed dostępem dzikich ptaków oraz ich odchodów (poidła i karmidła należy wystawiać wyłącznie w pomieszczeniach).
Właściciele nadal mają obowiązek zgłaszania do Powiatowego Lekarza Weterynarii miejsc, w których jest utrzymywany drób lub inne ptaki, a także zgłaszania każdego przypadku zachorowań u drobiu i ich zwiększonej śmiertelności.